Archwium > Numer 468 (08/2012) > Sztuka patrzenia na życie > "CYMBAŁ, CO SIĘ PO ŚWIECIE PRZEDYNDAŁ..."

"CYMBAŁ, CO SIĘ PO ŚWIECIE PRZEDYNDAŁ..."
Kiedy człowiek wychodzi poza opactwo, to na pewno nie traci czasu, chociaż niewątpliwie jest to jakieś rozproszenie zewnętrzne. Ale takie są koszty wliczone w wyjazd.

FOT. ARCHIWUM OPACTWA TYNIECKIEGO


Anna Sosnowska: Właśnie wrócił ojciec z Ukrainy, gdzie prowadził rekolekcje dla sióstr. Ale przecież w czasie ojca pobytu kończyły się mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Wybrał się ojciec na mecz finałowy?

Leon Knabit OSB: Na meczu nie byłem, ale leciałem na Ukrainę dzień przed jego rozegraniem, więc w samolocie spotkałem wielu kibiców i dziennikarzy. Po drodze rozmawiałem z niezwykle sympatycznym Włochem. Ja wprawdzie po włosku mówię pięć słów, ale z nich udało mi się ułożyć najpierw trzy zdania, potem cztery, a potem jeszcze ułożyłem krótką piosenkę w tym języku. Wydukałem przy okazji trochę informacji o naszym klasztorze, na przykład taką, że jest jeszcze starszy ode mnie, bo założony w 1044 roku.

Gdy się Polak spotka z Włochem, to muszą w końcu w rozmowie zahaczyć o papieża.

Tak, on pytał o Jana Pawła II, więc opowiedziałem mu o naszej znajomości od 1957 roku, kiedy to papież był jeszcze taki semplice sacerdote [prosty ksiądz], tylko trochę mniej semplice, bo zdążył już zrobić doktorat. Potem spotkałem tego Włocha jeszcze raz, już w Kijowie. Na drugi dzień Ojciec Opat przysyła mi artykuł z „La Repubblica”, bardzo zresztą sympatyczny, napisany przez tego człowieka i opublikowany wieczorem jeszcze tego dnia, kiedy się spotkaliśmy. Nie miałem pojęcia, że on jest dziennikarzem. Napisał o papieżu – przyjacielu wszystkich ludzi – oraz o mnichu pogodnym i wesołym.

Udało się ojcu coś zwiedzić w Kijowie, czy od razu ruszył ojciec do sióstr?

Chciałem przynajmniej przejechać przez Kijów, odświętnie z ok (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Leon Knabit OSB - ur. 1929, benedyktyn, najpierw ksiądz diecezji siedleckiej, w 1958 roku wstąpił do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Ceniony rekolekcjonista, autor wielu książek, prowadził w TVP programy "Ojciec Leon zaprasza", "Salomon" oraz "Credo", a w kanale Religia.tv program "Ojciec Leon Zawodowiec". W 2011 roku zdobył tytuł Blogera Roku w kategorii blogi profesjonalne. Niedawno ukazała się jego najnowsza książka Ojca Leona słów kilka. (wszystkie teksty tego autora)

Anna Sosnowska - ur. 1979, absolwentka studiów dziennikarsko-teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współautorka książki "Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary", wcześniej związana z kanałem religia.tv, gdzie prowadziła programy "Kulturoskop" oraz "Motywacja jest kobietą". Redaktor naczelna portalu Aleteia. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

DARMOZJADY I PASIBRZUCHY

STRACIĆ, ŻEBY JUŻ NIE MUSIEĆ

KOCHASZ JE?

NAWRÓCENI NA SLOW LIFE

MIŁOŚĆ WSZYSTKO PRZETRZYMA


komentarzeFacebook