Archwium > Numer 468 (08/2012) > Felietony > WENEZUELA TO MA SZCZĘŚCIE

WENEZUELA TO MA SZCZĘŚCIE

Lipiec i sierpień to dla dziennikarzy tak zwane trudne miesiące. Niektórzy z nich są uprzywilejowani: to ci, którzy akurat lenią się na urlopach (choć przecież nikt nie wypoczywa przez pełne dwa miesiące), ci, którzy znają się na rolnictwie i mogą coś napisać o ogórkach, ci, którzy specjalizują się w potworach żyjących w głębinach jezior, oraz ci, którzy śledzą perypetie celebrytów. W lipcu i sierpniu celebryci zazwyczaj też wyjeżdżają na urlopy, a wtedy można opublikować jakiś fajny fotoreportaż z jachtu albo zbadać, który aktor ma nową partnerkę i który piosenkarz pokłócił się z żoną.

Tak było w każdym razie do niedawna. Zarówno w prasie uchodzącej za poważną, jak i w tabloidach. W telewizyjnych programach informacyjnych i w kolorowych magazynach. Kłopot w tym, że we współczesnych mediach lipiec zaczyna się w styczniu i trwa przez okrąglutki rok.

Pal licho, gdy dotyczy to gazet i stacji, które i tak od lat skupiają się wyłącznie na ogórkach, potworach i celebrytach. Gdy jednak choroba dotyka mediów z wyższej półki, należy się zastanowić nad tym, co jest prawdziwą przyczyną dzisiejszego kryzysu dziennikarstwa.

Newsy o ogórkach nie są wcale najbardziej widocznym symptomem tej dolegliwości. Paradoksalnie, dostrzegamy ją dopiero wtedy, gdy np. w jakimś popularnym kanale telewizyjnym, uznawanym za nowoczesny i wpływowy, pojawi się… coś ciekawego. Podczas turnieju na kortach Wimbledonu w jednej z takich stacji obejrzałem bardzo ciekawy reportaż o historii londyńskich zawodów, z archiwalnymi zdjęciami, szczyptą statysty (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marek Magierowski - ur. 1971, publicysta tygodnika "Do rzeczy", absolwent hispanistyki na UAM, mieszka z żoną i dziećmi w podwarszawskim Ustanowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

BUNT I HISTERIA

JEST ŹLE, A BĘDZIE GORZEJ

ŚWIĄTECZNE MARZENIA

Miłość ponad wszystko

Kto wytrwa do końca


komentarzeFacebook