Archwium > Numer 468 (08/2012) > Felietony > O CZYM BY TU NAPISAĆ (2)

O CZYM BY TU NAPISAĆ (2)

Pisząc przed miesiącem o interesującym – moim zdaniem – przeciwstawieniu felietonu i dziennika intelektualnego (czy wewnętrznego), wspomniałem, tytułem przykładu, nadzwyczajny, skupiony Notatnik Anny Kamieńskiej. Przykładu na siłę dziennika jako formy, jako wypowiedzi intymnej. Nie wspomniałem natomiast, a może warto o tym powiedzieć, że Notatnik Anny Kamieńskiej wzbudził spore zainteresowanie w Stanach Zjednoczonych; nie wyszedł tam jeszcze w postaci książkowej, ale kilka porcji zapisków poetki ukazało się w popularnym miesięczniku „Poetry” (właśnie obchodził setną rocznicę powstania), w przekładzie Clare Cavanagh. Mówiono mi, że czytelnicy zachwycili się tą lekturą, dlatego też można mieć nadzieję, że następnym krokiem będzie publikacja książkowa.

Hermann Hesse w swej ostatniej bodaj powieści Gra szklanych paciorków uznał felietonizm – powieść stawia tezę, że żyjemy w epoce felietonowej – za jedno z większych zagrożeń zachodniej cywilizacji. Felietonizm prowadzi bowiem do wielkiego spłycenia. Felietonizm, jak susza dla rolników, jest dla pisarzy klęską nieurodzaju. Wysychają źródła, martwieją korzenie.

Być może Hesse nieco przesadził, może cywilizacja zachodnia zna zagrożenia straszliwsze niż felietonizm… Pamiętam, że gdy przed laty czytałem powieść Hessego, utwór alegoryczny, nieco podobny w zamiarze i wykonaniu do Auto da fé Eliasa Canettiego, nie bardzo chciało mi się wierzyć w grozę felietonizmu. Także i dzisiaj nie umieszczałbym tego fenomenu pośród zjawisk demonicznych, a raczej pośród rzeczy w zasadzie bladawych, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Adam Zagajewski - ur. 1945 we Lwowie, poeta, eseista, prozaik, tłumacz. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

W DUBLINIE

BORGES I RZECZYWISTOŚĆ

TAJNY BIAŁOSZEWSKI

PARĘ SŁÓW O WISŁAWIE SZYMBORSKIEJ

O CZYM BY TU NAPISAĆ


komentarzeFacebook