BOSKIE CZĄSTKI

MARCIN KOWALCZYK, TOMASZ SCHUCHARDT I DAWID OGRODNIK JAKO "MAGIK", "FOKUS" I "RAHIM" W FILMIE JESTEŚ BOGIEM / FOT. KINO ŚWIAT


Zimą 2000 roku w drugi dzień Bożego Narodzenia Magik wstał wcześnie rano. Katowice budziły się ze świątecznego snu. Było kilka minut po szóstej, gdy otworzył okno swego mieszkania na dziewiątym piętrze i wyskoczył. Zmarł pół godziny później. Miał dwadzieścia dwa lata. Zostawił żonę oraz małego synka. I oczywiście swoją muzykę.

Tak zakończył życie Piotr Łuszcz, muzyk i hip-hopowiec, współzałożyciel kultowej grupy Paktofonika. Formacji, która powstała dwa lata wcześniej. Oprócz Magika w jej skład wchodzili Wojciech Alszer i Sebastian Salbert, czyli Fokus i Rahim. O tym krótkim okresie działania grupy opowiada film Leszka Dawida zatytułowany Jesteś Bogiem.

Wielki nieobecny 

Gdy pod koniec 2008 roku pisarz i scenarzysta Maciej Pisuk wydał książkę Paktofonika, zespół był już określany mianem kultowego. Nowe wydawnictwo jeszcze bardziej wzmocniło ten status. Książka została bardzo dobrze przyjęta w środowisku hip-hopowym. Tak szła w świat legenda o trzech chłopakach ze Śląska, którzy stworzyli coś niepowtarzalnego. Przeczytał ją Leszek Dawid – reżyser znany nam już z filmu Ki – i pomyślał, że byłoby z tego dobre kino. Poszedł więc ze swym pomysłem do Studia Filmowego Kadr i tak zaczęła się kilkuletnia praca, której efekty od 21 września będzie można oglądać na ekranach polskich kin.

Po raz pierwszy Jesteś Bogiem został pokazany w konkursie głównym tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Publiczność przyjęła go fantastycznie, a krytycy z rezerwą. Jury festiwalowe doceniło jednak pracę Lesz (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Konrad Sawicki - ur. 1974, absolwent teologii, publicysta, redaktor "Więzi", współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i Deon.pl. Żonaty, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WSZYSTKO ZNOSI, WSZYSTKIEMU WIERZY

Pod ojcowskim spojrzeniem młynarza

Królewska mowa

RAKOWE DZIEDZICTWO

Między ziemią a niebem


komentarzeFacebook