Archwium > Numer 469 (09/2012) > Felietony > KOŚCIÓŁ ZALEŻY OD DOROSŁYCH

KOŚCIÓŁ ZALEŻY OD DOROSŁYCH

Rozpoczyna się nowy rok szkolny, a wraz z nim katecheza. Kiedy ponad 20 lat temu religia wracała do szkół, niektóre media i politycy straszyli, że oznacza to „klerykalizację państwa”, „dyktaturę czarnych” itp. Było oczywiste już wtedy, że to straszenie nie ma żadnego sensu, ale stanowiło ono element rodzącej się ideologii III RP, w której Kościół miał odgrywać rolę „chłopca do bicia”. Katecheza w szkole żadną miarą nie doprowadziła do braku tolerancji wobec niewierzących. Dziś ofiarami nietolerancyjnego chamstwa padają raczej ludzie wierzący. Zabawa młodych na Krakowskim Przedmieściu pod krzyżem zrobionym z puszek piwa „Lech”, której towarzyszył zachwyt medialnego mainstreamu, jest tego smutnym symbolem.

Ogólnopolskie statystyki uczestnictwa w katechezie wciąż są bardzo wysokie. W szkołach podstawowych na religię chodzi ponad 95 proc., w gimnazjach ok. 90 proc., a w szkołach ponadgimnazjalnych ok. 85 proc. uczniów. Katecheci, których jest ok. 35 tys., z czego ponad połowę stanowią świeccy, są coraz lepiej przygotowani, co potwierdzają m.in. badania ankietowe wśród uczniów. Mimo to nadal odnosi się wrażenie, że katecheza w szkole nie przyniosła spodziewanych owoców. Po wielu latach nauki wiedza religijna młodych ludzi jest zadziwiająco niska. Związek młodzieży z parafiami słabnie. Ponadto znacząca liczba Polaków zagłosowała na Palikota, co jednak wydaje się raczej jednorazowym wygłupem niż jakimś poważnym trendem. Z tego wszystkiego nie wynika, że pozostawienie lekcji religii w salkach przykościelnych byłoby – z punktu widzeni (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Kościelne afery

SZATAN POKONANY?

Emigrant na wigilii

PO CO MI KSIĄDZ?

TEOLOGIA CZASU WOLNEGO


komentarzeFacebook