Archwium > Numer 470 (10/2012) > Felietony > O PRACY RAZ JESZCZE

O PRACY RAZ JESZCZE

Po moim czerwcowym tekście o potrzebie „pracy nad pracą” otrzymałem e-maila od czytelniczki „W drodze” pani Liliany Siewierskiej. Już miałem pisać prywatną odpowiedź, kiedy pomyślałem sobie, że warto byłoby odpowiedzieć w ramach tej rubryki. Pani Liliana wyraziła na to zgodę. W e-mailu pisze, że jest trzydziestoletnią pracującą intensywnie mężatką i nie sympatyzuje z żadną partią, bo mierzi ją skakanie sobie do gardeł.

Stwierdza: „Różnice płacowe istnieją, czasem ogromne i rzeczywiście czasem są bezpodstawne. Ale tylko czasem, a nie z reguły, i mają zazwyczaj bardzo dobre uzasadnienie”. Czy rzeczywiście rosnące w Polsce różnice w zarobkach mają „zazwyczaj bardzo dobre uzasadnienie”? Zgadzam się oczywiście z opinią, że system ekonomiczny powinien promować talent, wykształcenie, pracę. To dobrze, że minęły czasy, w których „czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy”. Mam jednak wrażenie, że po wyjściu z siermiężnego PRL-u zachłysnęliśmy się cwaniackim, reglamentowanym pseudokapitalizmem i daliśmy sobie wmówić, iż „sprawiedliwość”, „solidarność” nie są na dzisiejsze czasy. W internecie można zobaczyć „sitcom wyborczy”, na którym Donald Tusk z poważną miną opowiada: „Moja mama po 42 latach pracy w szpitalu dostała 1600 zł odprawy, a prezes kontrolowanej przez państwo spółki po 19 dniach miał dostać 700 tysięcy. Wtedy powiedziałem: Dość tego! […] Dziś mówię z całą powagą: Koniec z ich przywilejami”. Ktoś pod te słowa podłożył śmiech… Rzeczywiście, pozostaje śmiać się przez łzy, kiedy przyp (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

CZŁOWIEK, KTÓRY BYŁ BENEDYKTEM XVI

Czy Pan Jezus miał wakacje?

SZATAN POKONANY?

Europa, geje i Humanae vitae

Żeby się tylko księża nie przestraszyli


komentarzeFacebook