DROGA DO DOMU

Wśród moich ulubionych książek, które leżą zawsze na nocnym stoliku, jest jedna, do której wracam, gdy ogarnia mnie lęk i przygnębienie i kiedy myślę o śmierci. Nosi ona tytuł As I lay dying – Meditations upon returning (Na łożu śmierci – Rozważania po powrocie), autorstwa znanego amerykańskiego duchownego Richarda Johna Neuhausa.

Ksiądz Neuhaus był luterańskim pastorem, przyjaźnił się z Martinem Lutherem Kingiem, z którym współtworzył Ruch Praw Obywatelskich. W 1990 roku przeszedł na katolicyzm, a rok później przyjął święcenia kapłańskie. Założył „First Things”, pismo poświęcone religii i ekumenizmowi, i do końca życia był jego redaktorem naczelnym. Znano go i ceniono także w Polsce, między innymi ze względu na jego zaangażowanie w dzieło Instytutu Tertio Millennio.

Wróćmy jednak do książki, która wiele dla mnie znaczy. Gdy ją czytam, śledzę niezwykłą, osobistą podróż do wnętrza własnego ja, która odbywa się pod wpływem przeżytej śmiertelnej choroby i wstrząsającego doświadczenia spotkania twarzą w twarz ze śmiercią. Gdy mowa jest o śmierci lub o miłości, istnieje niebezpieczeństwo zatonięcia w morzu lukrowatego sentymentalizmu. Przy czym różnica między nimi polega na tym, że o ile słowo „miłość” stało się wszechobecne w naszym codziennym przekazie do tego stopnia, że nie wiadomo do końca, co właściwie znaczy, o tyle słowo „śmierć” z trudem przechodzi nam przez gardło. Przykładem może być użycie w języku angielskim wyrażeń „he was taken/he passed away” (został wzięty, oddalił się), (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie we Florencji. Przyjechała do Polski w 1983 roku. Autorka książek: "Dziennik toskański", "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma czwórkę dzieci. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DOBRZE, ŻE JESTEŚ MÓJ BLIŹNI

SMAKOWANIE CZASU

DAR NIESPODZIEWANY

SMAKOWANIE ŚWIĘTA

ŚWIĘTA PACHNĄCE FLORENCJĄ


komentarzeFacebook