Archwium > Numer 471 (11/2012) > Felietony > UTO UGHI I GODNOŚĆ ŻYCIA

UTO UGHI I GODNOŚĆ ŻYCIA

Znajoma namówiła mnie, by pójść do pięknego kościoła Santa Maria in Aracoeli na rzymskim Kapitolu na koncert w ramach festiwalu „Uto Ughi dla Rzymu”. Uto Ughi to jeden z najwybitniejszych skrzypków naszych czasów, swój talent pokazał publicznie już jako siedmioletnie dziecko. Dziś maestro Ughi, którego znają największe sceny świata, zajmuje się też promowaniem młodych talentów. Program „Uto Ughi dla Rzymu” temu właśnie służy. Podczas koncertów najpierw swoje możliwości prezentują młodzi muzycy, a dopiero potem występuje mistrz. Ale jest jeszcze jeden wymiar tego przedsięwzięcia: koncerty są także okazją do zbierania ofiar na rzecz założonego w 1987 roku stowarzyszenia Antea, zajmującego się opieką paliatywną. Uto Ughi podkreśla, że muzyka jest po to, by pocieszać i wspierać ludzi i w ten sposób chce służyć swoim talentem także tym, którzy przeżywają ostatnie miesiące doczesnego życia.

Podczas koncertu w kościele Santa Maria in Aracoeli pomyślałem, że właś- nie tą drogą powinna podążać ludzka cywilizacja: drogą postępu, którego miarą będzie profesjonalna i serdeczna troska o życie każdego człowieka, również tego umierającego. Powinniśmy propagować solidarność z chorymi i starymi, rozwijać hospicja i medycynę paliatywną, a nie eutanazję, która jest zakłamanym pozorem walki z cierpieniem. Wspomniane stowarzyszenie pomaga terminalnie chorym w domach i w hospicjach. Jego działalność opiera się na trzech podstawowych ideach: że dostęp do opieki paliatywnej jest prawem człowieka i jako taki powinien być zagwarantowany bez względu na sytuację społeczno-eko (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Lustracja - tak, autolustracja - niekoniecznie

NIE Z TEGO ŚWIATA

Dyktatura urażonych

CZYTALIŚCIE MACKIEWICZA?

O dzieciństwie, liturgii i Gibsonie


komentarzeFacebook