Archwium > Numer 471 (11/2012) > Podjąć kryzys > ŚWIATŁO W SZCZELINIE

ŚWIATŁO W SZCZELINIE
Na tym polega twoja choroba, że chcesz definiować życie po swojemu. Nasza cicha, biedna nienawiść sprawia, że Bóg nie jest bezpieczny w naszych rękach.

FOT. MAGDALENA SKOWRONEK


 Pełna doskonałość polega tylko i wyłącznie na tym,

by móc wiele przyjąć od Boga

Raissa Maritain, Dziennik

 

 

Jej referencje są bez zarzutu. We wtorek 7 września 1943 napisała do Christine van Nooten ostatnią kartkę pocztową i wyrzuciła z wagonu przez zadrutowane okienko w okolicach Glimmen: „Otwieram Biblię na przypadkowej stronie i znajduję to zdanie: »Panie, ostojo moja«. Siedzę na moim plecaku w środku zatłoczonego wagonu towarowego. Ojciec, matka i Mischa znajdują się kilka wagonów dalej. Wezwanie przyszło jednak dość niespodziewanie: nagłe polecenie z Hagi specjalnie dla nas. Ze śpiewem na ustach opuściliśmy obóz”.

Nie mamy prawa sądzić, że cokolwiek się zmieniło w jej duszy podczas trzydniowej podróży do Auschwitz. Nie mamy prawa sądzić, że cokolwiek po tych trzech dniach zmieniło się i w Auschwitz, i w jej duszy. Ma moje zaufanie i podziw, bo odbyła drogę do Boga nieco dłuższą niż trzydniowa i była na niej bezwzględnie szczera, otwarta i zdyscyplinowana w słuchaniu. Kochała Boga i papierosy. Dbała o włosy. Obmyśliła praktyczny i elegancki strój na wypadek wywózki. Dzieliła ludzi na tych, którzy nie gapią się w siebie, ale wciągają świat oczami i wypatrują nadchodzącego Boga, i na tych, którzy wiedzą, że Bóg jest w nich. Nie mówiła, że jedni są lepsi od drugich, ale pochłaniała ją jedyna troska przepisana wszystkim: „by – wbrew wszystkiemu – Bóg był bezpieczny w naszych rękach (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Michał Zioło OCSO - ur. 1961, drogę zakonną rozpoczynał jako dominikanin, w 1987 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1995 roku przeszedł do trapistów. Jest autorem książek, m.in. "Dziennik Galfryda"; "Bobry Pana Boga"; "Mamo, mamo, ile kroków mi darujesz?"; "Piosenka humbaka". Pod koniec ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa W drodze ukazał się wywiad-rzeka z Michałem Zioło pt. "Po co światu mnich?" Mieszka w opactwie Notre-Dame d'Aiguebelle na południu Francji. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

O władzy

Zanim powstanie wspólnota...

GWÓŹDŹ W ŚCIANIE

O MŁYNARZU, KTÓRY BYŁ NACZELNYM

O powołaniu


komentarzeFacebook