Archwium > Numer 471 (11/2012) > Wstępniak > Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

„Jest niezmiernie ważne – napisał w wydanej kilka lat temu przez nasze wydawnictwo książce Radziłem się dróg ks. Tomáš Halík – by wiedzieć, że są takie chwile, kiedy człowiekowi w jego życiu wszystko się wali, jak gdyby umarł Bóg, zaćmiła się nawet ta cząstka jego wiary i rzeczywiście dotknął dna. Te chwile są znaczące i cenne, gdzieś tu kończy się posiadanie wyobrażeń religijnych, a zacząć może prawdziwa wiara”. To mocne wyznanie czeskiego dysydenta z powodzeniem można by odnieść nie tylko do kryzysu wiary. Pobrzmiewa w nim prawda o naszych kryzysach w małżeństwie, kryzysach kapłańskiej tożsamości, odejściu kogoś bliskiego, bywa, że o doświadczeniach codziennej samotności. I choć nazywanie sytuacji, w których „wszystko się zawaliło”, w większości przypadków przychodzi nam w miarę łatwo, to zobaczenie, że „są to chwile znaczące i cenne”, już takie proste nie jest.

Autorzy tekstów, które zamieściliśmy w tym numerze, nie tyle skupili się na opisie doświadczenia kryzysu, ile podjęli próbę odpowiedzi na pytanie: „Co dalej?”. Dlatego w tytule piszemy o „podjęciu”, a nie „przetrwaniu” kryzysu. Bo jakkolwiek wydaje się trudny i nierealny, to w końcu przychodzi taki moment, w którym trzeba się podnieść z kolan i dalej żyć. Trochę jak w historii proroka Eliasza z Pierwszej Księgi Królewskiej. Zrezygnowany, w obliczu kłopotów, które go przerosły, pragnie śmierci w cieniu drzewa janowca. I wtedy, kiedy się najmniej spodziewa, słyszy głos Jahwe, który mówi: „Wstań, przed tobą jeszcze długa droga”. Siła tego prostego wezwania jest dla mnie nieustannym dowodem na to, że nawet na naszych prywatnych końcach świata Bóg jest blisko nas. Że wszystkim zagubionym i poranionym powtarza, iż trzeba żyć dalej i wiele się po życiu spodziewać, odwołując się do niezmiennego punktu świata – miłosierdzia Ojca. 


Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Drodzy Czytelnicy,

Nikt nie woła

Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,


komentarzeFacebook