Archwium > Numer 472 (12/2012) > W co ja wierzę? > PRZYJĄŁ CIAŁO I STAŁ SIĘ CZŁOWIEKIEM

PRZYJĄŁ CIAŁO I STAŁ SIĘ CZŁOWIEKIEM
Często nam się wydaje, że już nic więcej z siebie nie wyciśniemy, że jesteśmy tacy, jacy jesteśmy, i tyle. Tymczasem Chrystus przychodzi i mówi: Kochany, ty jesteś kimś więcej.

FOT. AFP / EASTNEWS


ANNA SOSNOWSKA: W Credo mówimy: „On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”. Czy Bóg nie mógł nas zbawić inaczej niż przez Wcielenie Jezusa?

PAWEŁ KRUPA OP: Nigdy nie jest tak, że to my Panu Bogu robimy jakiś prezent, to zawsze On jest pierwszy – On miał pomysł, żeby nas stworzyć, obdarować wolnością i miłością. W którymś momencie ten pomysł radośnie Mu popsuliśmy, więc Pan Bóg wymyślił, jak nas zbawić. Ten Jego pomysł nie zrodził się jako wybór pomiędzy możliwościami, tak jakby Pan Bóg rozłożył sobie kramik z lepszymi i gorszymi sposobami na zbawienie, bo On tak nie robi. Dokonując czegoś, Bóg tworzy lub sprawia rzecz po prostu dobrą. Nie lepszą czy gorszą, ale dobrą. Bez stopniowania i porównań. Zrobił to w taki sposób, aby nas to nie ubezwłasnowolniło, lecz żebyśmy nadal byli tacy, jak na początku stworzenia: wolni, godni, mający możliwość powiedzenia „tak” albo „nie”.

Ale przecież Bóg mógł osiągnąć ten sam efekt, dokonując zbawienia w sposób bardziej „higieniczny”, zdystansowany.

Mógł zrobić „pstryk” i wymazać nasze grzechy? To pomysł z kreskówki, a Pan Bóg zawsze daje nam więcej, niż się spodziewamy. Gdyby zbawił nas w inny sposób, to wtedy nie stałby się nami. A On pomyślał tak: zrobię to w taki sposób, by zobaczyli, że człowieczeństwo, które oni lekceważą, jest bardzo ważną rzeczą. Bo co (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Krupa OP - ur. 1965, dominikanin, historyk mediewista; był dyrektorem Instytutu Tomistycznego w Warszawie, obecnie mieszka i pracuje w Petersburgu (wszystkie teksty tego autora)

Anna Sosnowska - ur. 1979, absolwentka studiów dziennikarsko-teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współautorka książki "Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary", wcześniej związana z kanałem religia.tv, gdzie prowadziła programy "Kulturoskop" oraz "Motywacja jest kobietą". Redaktor naczelna portalu Aleteia. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA

POSTSCRIPTA

Napomnienie z miłością

KROTOCHWILA

DROGA KRZYŻA


komentarzeFacebook