ŚWIĘTA BEZ CHOINKI
Komercja importuje świętego Mikołaja made by coca-cola, ale jest to raczej nowość niż nawiązanie do tradycji. Nawet w klasztorze dominikanów w Taishanie trudno znaleźć elementy podkreślające niezwykłość tych dni.

Kilka lat temu odwiedziłem dominikanów pracujących na Tajwanie. W czasie tej podróży trafiłem do prowadzonej przez moich braci St. Dominic High School w Kaohsiungu. Jest tam gimnazjum i liceum, w których uczy się razem 5600 uczniów, a jeden nauczyciel przypada na 50 dzieci. Zwiedzając szkołę, rozmawiałem z nauczycielkami działu Life education, czyli paniami uczącymi przedmiotu będącego mieszanką religii i etyki. Na Tajwanie, na którym katolicy stanowią około jednego procenta mieszkańców, nie można nauczać przedmiotów religijnych, a że szkoła jest katolicka, to w tej formie próbuje się przekazać uczniom jak najwięcej wiadomości na temat chrześcijaństwa. Ojciec Angelik i nauczycielki, które są katoliczkami, traktują nauczanie bardziej jako formę preewangelizacji niż wprowadzanie w tajemnice wiary. Dziwiłem się, gdy podczas wspólnego oglądania albumu ze zdjęciami dominikanin i współpracujące z nim nauczycielki z dumą pokazywali, jak udało im się zainstalować kompozycje przypominające wieńce adwentowe; kiedy opowiadali, że na Boże Narodzenie w całej szkole umieścili w oknach papierowe aniołki, by w ten sposób podkreślić świąteczny charakter 25 grudnia; czy jak cieszyli się, że w okolicach Wielkanocy udało im się zorganizować loterię, której ważnym elementem były pisanki.

Też mi sukces – myślałem – mając w pamięci wystrój europejskich galerii handlowych i hipermarketów, w których już od listopada królują świąteczne gadżety, spacerują Mikołajowie z workami pełnymi prezentów, a z głośników dobiegają kolędy. Nikt z po (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SIEDEM PODOBIEŃSTW I JEDNA RÓŻNICA

Duszpasterz

Dlaczego chcesz wracać?

Akademia Opatrzności

ROK FRASSATIEGO


komentarzeFacebook