Archwium > Numer 472 (12/2012) > Felietony > WAS JEST TRZECH...

WAS JEST TRZECH...

Słowo „wiara” odmieniamy w ostatnim czasie na różne sposoby. Organizujemy rozliczne spotkania, podczas których dyskutujemy, co to znaczy „wierzyć” dzisiaj. Rozprawiamy o nowej ewangelizacji. I dobrze robimy, bo Rok Wiary zaprasza nas do tego. Trzeba jednak uważać, aby w powodzi słów nie zagubić kilku prostych prawd, których należy się trzymać. Wiara katolicka jest bardzo bogata w treści, o czym możemy się przekonać, czytając Katechizm Kościoła katolickiego, który mieni się bogactwem form liturgii i kultu. Ale w tym wszystkim nie zapominajmy też o postawie Marii, która zamiast krzątać się i dopinać wszystko na ostatni guzik, siedziała u stóp Jezusa.

Pewien biskup usłyszał, że na odległej wyspie mieszka trzech świętych starców. Postanowił ich odwiedzić. Okazało, że Boży mężowie znają tylko jedną modlitwę, w dodatku dość dziwaczną: „Was jest trzech i nas jest trzech; zmiłujcie się nad nami”. Biskup postanowił nauczyć starców Modlitwy Pańskiej. Nauka szła opornie pomimo dobrych chęci mnichów. Przyszedł dzień w którym biskup musiał opuścić wyspę. Kiedy odpływał statkiem, zobaczył zdumiony, że trzej starcy biegną za nim po głębokiej wodzie. Kiedy dobiegli do burty, zawołali: „Biskupie, zapomnieliśmy słów tej modlitwy, której nas uczyłeś, mówiąc, że jest bardzo ważna”. Hierarcha zrozumiał, jak wielką wiarę mieli starcy, i odrzekł: „Wracajcie w pokoju i módlcie się jak dotychczas. Nie ja was, ale wy mnie powinniście uczyć”.

Ta sympatyczna opowieść nie stoi w sprzeczności z ubolewaniem, że katolicy n (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Szachy, Bergman i Sandomierz

Felieton językoznawczy

Pasikonik i aborcja

Dialog z grobami pobielanymi

KONIEC ŚWIATA 2012


komentarzeFacebook