SMAKOWANIE CZASU
Świętować czas Adwentu znaczy umieć czekać;

Musimy czekać na wydarzenia największe, najgłębsze i najbardziej czułe na tym świecie,

a tego nie można zrobić w hałasie,

ale według boskiego prawa

zakwitania, dorastania i stawania się.

Czekanie to sztuka, o której nasz niecierpliwy współczesny czas zapomniał.

DIETRICH BONHOEFFER

 

Nie znoszę czekać. Swędzą mnie koniuszki palców, kiedy muszę cierpliwie wyglądać końca nocy i nadejścia dnia. Kiedy wiadomości, które uważam za ważne, ciągle nie nadchodzą. Kiedy muszę usiąść i zastanowić się nad powstałą sytuacją, zamiast działać pod wpływem chwilowego impulsu. Nie znoszę biernego oczekiwania, aż zabliźnią się rany po przebytej chorobie. Jestem niecierpliwa i rozdrażniona podczas rekonwalescencji. Z upływem lat nauczyłam się liczyć do dziesięciu, ale frustruje mnie to tak, jakbym właśnie przegrywała bitwę. Nie jestem w stanie przeczytać powieści od początku do końca bez zerknięcia na ostatnią stronę, a kiedy byłam mała, to chciałam otworzyć wszystkie okienka kalendarza adwentowego już pierwszego grudnia.

Niecierpliwość jest złym doradcą, który stara się zawładnąć czasem przyszłym, zanim się on jeszcze narodzi. Powtarza nam stale, że nie mamy czasu i każe uważać każdą chwilę niedziałania za bezpowrotnie straconą, nawet jeżeli jakiekolwiek działanie nie miałoby sensu. Za niecierpliwością ukrywa się niepokój o to, że skończy się nie wiadomo gdzie i nie wiadomo jak, a ponieważ cel nie jest jasny, to niepokój zamienia się w błędne koło strach (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na tamtejszym uniwersytecie. Do Polski przyjechała w 1983 roku. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek: "Dziennik toskański"; "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma pięcioro dzieci i czworo wnucząt. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

MÓJ MAGNIFICAT

W KATEDRZE

DOBRZE, ŻE JESTEŚ MÓJ BLIŹNI

DO TAŃCA I DO RÓŻAŃCA

PRZEPRASZAM


komentarzeFacebook