TEGO LEKU NIE SPRZEDAJEMY
Skoro istotą sporu jest przekonanie o jakimś rodzaju współudziału w niszczeniu życia, to czy tylko pracownik apteki na taki teoretyczny współudział jest narażony?

FOT. DAWID CHALIMONIUK / AGENCJA GAZETA


Podejmujemy w tym numerze „W drodze” jeden z istotnych tematów obecnych w polskiej debacie publicznej, dotyczący wprowadzenia klauzuli sumienia dla farmaceutów. Poniżej przedstawiamy dwugłos poświęcony tej sprawia autorstwa Konrada Sawickiego i Piotra Kieniewicza MIC.

Jesteśmy świadomi, że niektóre argumenty przedstawione poniżej brzmią kontrowersyjnie. Uznaliśmy jednak, że warto je zamieścić, nawet jeżeli wzbudzą polemikę. Pokazują one bowiem wyraźnie konieczność wprowadzenia takiego zapisu, by ochronić sumienia osób wierzących przed trudnymi wyborami moralnymi, z którymi spotykają się na co dzień w swojej pracy.

Redakcja

Dyskusja o klauzuli sumienia dla pracowników aptek jest bardzo interesująca, ponieważ przypomina o tym, że poza regułami wolnego rynku, ustawami państwowymi, przepisami unijnymi oraz regulacjami poszczególnych zawodów istnieje jeszcze prawo moralne, którego respektowania może się domagać człowiek. Czy jednak akurat w tym konkretnym przypadku katoliccy farmaceuci mają rację?

Na wzór lekarzy

W kwietniu ubiegłego roku Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski opublikowało „Deklarację poparcia prawa do sprzeciwu sumienia dla farmaceutów”. Dokument ten odwołuje się do przyjętej w 2010 roku przez Radę Europy rezolucji zatytułowanej „Prawo do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej”. Wzywa ona do respektowania prawa pracowników medycznych do klauzuli sumienia. Korzystaj (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Konrad Sawicki - ur. 1974, absolwent teologii, publicysta, redaktor "Więzi", współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i Deon.pl. Żonaty, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Dwa życia Dominika

Pod ojcowskim spojrzeniem młynarza

Strategia a la Benedykt

KRUCHA RODZINA

ZŁO W ROLACH GŁÓWNYCH


komentarze



Facebook