DLA DOBRA KOŚCIOŁA
Decyzja Benedykta XVI o zakończeniu papieskiej posługi to swego rodzaju katecheza - chyba najważniejsza z tych w Roku Wiary.

FOT. ALESSANDRA BENEDETTI / CORBIS


Papież zrobił nam małą niespodziankę” – powiedział dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podczas spotkania z dziennikarzami, gdy na gorąco próbował wyjaśniać decyzję Benedykta XVI o zakończeniu posługi Biskupa Rzymu. Jak należało przypuszczać, wiadomość wywołała burzę medialną, prowokując lawinę pytań i komentarzy. Trudno się dziwić, gdyż z całą pewnością takiego scenariusza nikt wcześniej nie przewidywał. Do grona najbardziej zaskoczonych należą jednak ci, którzy w Benedykcie chcieli widzieć konserwatywnego starca, eliminującego myślących inaczej, lub żądnego władzy polityka, którego jedynym pragnieniem miało było pociąganie za sznurki. Oczywiście, w decyzji papieża można się doszukiwać drugiego dna: że zdezerterował, że to powody zdrowotne, że został przymuszony, że to wynik wewnętrznych intryg w Watykanie. Można – tak jak we Włoszech, jeszcze tego samego dnia (sic!) – wziąć udział w giełdzie nazwisk i spekulować, kto będzie kolejnym Biskupem Rzymu i czy będzie nim Włoch. Tylko po co? Czy nie warto dać wiarę jego słowom, że decyzję podjął „w pełni wolny, dla dobra Kościoła, po długim namyśle, po przyjrzeniu się, wobec Boga, swojemu sumieniu, w pełni świadom powagi tego czynu”? A może to po prostu błędne koło, w które po raz kolejny chcą nas wpędzić specjaliści od Kościoła, medialnie wymuszając na papieżu zadania – społeczne, polityczne czy jakiekolwiek inne – które po jakimś czasie z lubością, publicznie będą krytykować? Benedykt XVI tymczasem w sposób konsekwentny, pokorny i subtelny próbował i nadal próbuje pokazać, że misja biskupa Rzymu, bycie następcą (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dominik Jurczak OP - ur. 1980, dominikanin, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie, członek Międzynarodowej Komisji Liturgicznej Zakonu Kaznodziejskiego oraz Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego Archidiecezji Krakowskiej, promotor liturgii w Polskiej Prowincji Dominikanów, wykładowca w Papieskim Instytucie Liturgicznym Anselmianum oraz na Papieskim Uniwersytecie Angelicum w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DALEJ NIŻ ZMYSŁY

Wyryta w sercu

Przewodnik po Trójcy

DZIEŁO CAŁEGO KOŚCIOŁA

PIENIĄDZE I KOŚCIELNA MODA


komentarzeFacebook