Archwium > Numer 476 (04/2013) > Kontrowersje > SPOWIEDŹ CZY ZGRANA PŁYTA OSKARŻEŃ?

SPOWIEDŹ CZY ZGRANA PŁYTA OSKARŻEŃ?
Jakie grzechy niszczą najbardziej Kościół w Polsce? To, że ponoć "twarzą" Kościoła jest o. Rydzyk? To, że wielu księży sympatyzuje z PiS-em? "Propagowanie wizji Kościoła jako >>oblężonej twierdzy<<"?

 „Wiele bowiem jest polskich problemów” – stwierdza ojciec Maciej Zięba OP na początku swej refleksji Kościół wobec polskich problemów – spowiedź z własnych grzechów. Trudno z taką opinią się nie zgodzić, choć są też tacy, którzy uważają, że zasadniczo jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej, bo podążamy we właściwym kierunku i tylko jacyś zawistnicy narzekają. Wydaje się jednak, że tych optymistów będzie coraz mniej, dlatego tym bardziej warto się zastanawiać, które z owych rozlicznych polskich problemów są najbardziej istotne. Ojciec Zięba, odwołując się do socjologa Radosława Markowskiego, stwierdza, że najważniejszym polskim problemem jest „jakieś wyjątkowe stężenie nienawiści”, również w pewnej części Kościoła.

„Nienawiść”: diagnoza czy pałka?

Niewątpliwie nie brakuje w naszym życiu społecznym sporów i emocji, czasem agresji. Czy jednak pojęcie „nienawiść” pozwala adekwatnie zdiagnozować polską rzeczywistość? Nie sądzę! Szafując tym słowem, oceniamy ludzkie serca, nie podejmując istotnych problemów i potrzebnych analiz. W ten sposób dość łatwo rozprawiamy się z oponentem – bierzemy w nawias jego niewygodne dla nas argumenty i wszystko kwitujemy uwagą: „Ileż w tych ludziach nienawiści”. To rzeczywiście niezły chwyt retoryczny z zestawu pt. „Udowodnij, że nie jesteś wielbłądem”.

Niektóre środowiska polityczno-medialne rzuciły hasło walki z „mową nienawiści”. Trudno jednak traktować je inaczej niż swego rodzaju pałkę do walk (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, dziekan Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Różne oblicza Ducha" (2005), "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy" (2012), "Czy Jezus mógł się przeziębić?" (2015), "Między herezją a dogmatem" (2015). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Co z tą komunią na rękę?

Media i Kościół, czyli porażka pod Bronowicami

Felieton językoznawczy

Katedry, czyli felieton nie-ekumeniczny

Kawa dla Giertycha


komentarzeFacebook