Archwium > Numer 478 (06/2013) > Trudno nie wierzyć w nic > ZIELONE ŚWIĄTKI BEZ KOŃCA

ZIELONE ŚWIĄTKI BEZ KOŃCA
Charyzmat Boży ujawnia się tam, gdzie jest potrzeba i pragnienie posługi. Może się pomnażać w zależności od gorliwości używania tego daru.

MADAGASKAR. MODLITWA O UWOLNIENIE DUCHOWE; FOT. ARCHIWUM PRYWATNE


 

Na Madagaskar przybyłem 21 lat temu i stanąłem przed pasjonującym wyzwaniem pierwszej ewangelizacji wielkiego regionu na południowo-wschodnim wybrzeżu, przez który ciągnie się biegnący wzdłuż Oceanu Indyjskiego kanał Pangalana, o długości ok. 600 km. Klimat tu typowo tropikalny, wilgotny i bardzo malaryczny. Plemiona zamieszkujące te tereny to Antemoro, Betsimisaraka i Antambahoaka. Do dziś ich tradycyjna kultura ogromnie wpływa na codzienne życie mieszkańców. Ich religia opiera się głównie na kulcie przodków zwanych Razana, których przychylność pragną sobie zaskarbić, składając im w ofierze woły. Oprócz tego w sytuacjach kryzysowych, choroby, problemów rodzinnych czy w celu pozyskania różnych dóbr używają czarodziejskich amuletów i szukają rady u Mpisikidy (czarowników, znachorów). Nie jest tajemnicą, że pokusie tej ulega nadal ogromny procent malgaskich chrześcijan.

Obszar powierzony mojej posłudze misyjnej to około 120 km ciągnących się wzdłuż kanału, który łączy ze sobą wiele rzek, rozlewisk i jezior. Ewangelizowanie w tych tropikalno-wodnych klimatach stało się moją ogromną radością i całym sercem rzuciłem się w wir posługi „rybaka dusz ludzkich”. Zaczynałem niemal od zera, ponieważ zaledwie kilka wiosek było kiedyś nieregularnie odwiedzanych przez misjonarzy.

Na samym początku zastanawiałem się, jaką metodę obrać, aby skutecznie pociągnąć tych ludzi do Chrystusa. Po kilku wizytach szybko zrozumiałem, że ci prości ludzie potrzebują mocnego znaku płynącego z wiary (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Zdzisław Grad SVD - ur. 1963, werbista, ukończył Wyższe Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów w Pieniężnie oraz studia z zakresu komunikacji społecznej na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, od 1992 misjonarz na Madagaskarze, mieszka w Antananarivo, stolicy Madagaskaru. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Sprawiedliwość

DŻENTELMENI I WĘDKARZE

DOBRY JEST TEN, KTO SPRZEDAJE

Złe zdrowie - dobre wieści?

Klamka jest z jednej strony


komentarzeFacebook