Archwium > Numer 479 (07/2013) > Orientacje > ŻYCIE JEST NOWELĄ

ŻYCIE JEST NOWELĄ
Antoni Libera,"Niech się panu darzy", Towarzystwo "Więź" 2013, ss. 128.

 

Zapowiedź na okładce najnowszej książki Antoniego Libery Niech się panu darzy może być tyle obiecująca, co łudząca: „Trzy nowele, które łącząc w sobie pierwiastki sensacji, tajemnicy i melancholii, tworzą jednorodny tryptyk. Trzy ludzkie losy, trzy elektryzujące historie, dla których wspólna jest zagadka Czasu, Przypadku i Przeznaczenia”. Im bardziej kuszące są takie zdania, tym większe bywa rozczarowanie po przeczytaniu książki. Zwłaszcza jeśli mamy w pamięci poprzednie, często znakomite, utwory autora. Antoni Libera sprytnie tego uniknął, decydując się na inną formę literacką. Wybrał nowelę. Na porównanie liczącej ponad 400 stron powieści Madame z trzema krótkimi historiami opisanymi w Niech się panu darzy szkoda więc czasu. Bo się ich porównać nie da. Przyznam się tylko, że nowa książka Libery bez reszty mnie oczarowała.

Tryptyk

Trudno opowiedzieć nowelę, która z założenia jest krótka i jednowątkowa. Trzeba się bardzo pilnować, by nie zdradzić zbyt wiele treści, a jednocześnie nie pisać zbyt ogólnie. Dość powiedzieć, że wszystkie trzy utwory ze zbioru Niech się panu darzy to historie ludzi, którzy dokonując rozrachunku z przeszłością, zastanawiają nad sensem własnego życia. Każda z nich koi prostotą, dotykając jednocześnie istoty rzeczy. I choć wydaje się, że w tak krótkiej formie nie da się opisać wszystkiego, Antoni Libera udowodnił, że wystarczy kilka zdań, by oddać to, co najważniejsze. Z jednej strony jest to godne podziwu, z drugiej – bo (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Magdalena Wojtaś - absolwentka filologii polskiej i germańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

POKRZEPIENIA NIE BĘDZIE

MIŁOŚĆ JEST GDZIE INDZIEJ

NIE MA TEGO ZŁEGO

JESTEM TUTAJ

OCALIĆ POEZJĘ


komentarzeFacebook