Archwium > Numer 479 (07/2013) > Orientacje > WIARY SIĘ NIE WSTYDZĘ...

WIARY SIĘ NIE WSTYDZĘ...
Francis Spufford, "Unapologetic. Why Christianity can still make surpris-ing Emotional Sense", Faber and Faber, London 2012.

 Tak najkrócej można określić temat najnowszej książki Francisa Spufforda, absolwenta uniwersytetu w Cambridge, wytrawnego adepta pióra, akademickiego nauczyciela sztuki pisania, autora kilku pozycji z gatunku non-fiction oraz Red Plenty (Czerwony dostatek, Muza 2012), rzeczy o sowieckim tryumfalnym komunizmie wczesnych lat 60.

Zamierzam więcej o niej powiedzieć, gdyż w pełni zasługuje na uwagę, a najprawdopodobniej nieprędko, jeśli w ogóle, zostanie przetłumaczona na język polski. Jest do głębi brytyjska, niełatwa w warstwie językowej. Jest też mocno osadzona w realiach zachodnich, które polskie środowiska katolickie, niekoniecznie słusznie, uważają za dalekie i zupełnie nieprzystające do polskiej sytuacji. Mnie się jednak wydaje, że książka Spufforda przynosi bardzo ciekawe, miejscami ożywcze spojrzenie na sprawy wiary.

Jej tytuł wypełnia niemal całą okładkę: Unapologetic. Why Christianity can still make surprising Emotional Sense. Już w tytule autor odciął się od skojarzeń z klasyczną apologetyką, a jednocześnie kategorycznie stwierdził, że za swoje stanowisko (wiarę) przepraszać nikogo nie zamierza. W podtytule określa bliżej swoje zamierzenie. Jest to odpowiedź na hipotetyczne pytanie: dlaczego pomimo wszystko chrześcijaństwo wciąż ma zadziwiający sens z emocjonalnego punktu widzenia.

Poirytowany klimatem wytworzonym w ostatnim czasie przez tzw. czterech jeźdźców nowego ateizmu: Richarda Dawkinsa, Christophera Hitchensa, Daniela Dennetta i Sama Harrisa, którzy w wielu głośnych publikacjach dowodzili ni (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Joanna Petry Mroczkowska - dr nauk humanistycznych, tłumaczka, eseistka, krytyk literacki. W związku z pobytem w Stanach Zjednoczonych zajmuje się w ostatnich latach głównie tematyką dotyczącą kultury amerykańskiej oraz chrześcijańskiego feminizmu. Publikuje także w "Znaku", "Więzi", "Ethosie", "Tygodniku Powszechnym" i "Liście". W 2012 roku w wydawnictwie WAM ukazała się jej książka "Feminizm-antyfeminizm. Kobieta w Kościele". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

AMERYKAŃSKI PAPIEŻ

Komunia święta i ucho sługi arcykapłana

Mandatum

Coś dla każdego, czyli o amerykańskich uczelniach

Zrozumieć zło


komentarzeFacebook