Archwium > Numer 479 (07/2013) > Felietony > O ŁUCJI I JEJ BABCI

O ŁUCJI I JEJ BABCI

 

Kochana Łucjo,

chciałabym ci opowiedzieć pewną historię, która się zdarzyła naprawdę. Twoi rodzice zaprosili mnie na kolację, siedziałam przy stole w miłym towarzystwie. Była tam też twoja babcia, urocza starsza pani. W pewnej chwili opowiedziała nam o tym, jak pewnego razu zapytałaś ją: Babciu, czy wierzysz w Boga? Nie – odpowiedziała babcia – nie wierzę. Podobno bardzo się speszyłaś i poszłaś sobie.

– I wiecie co – mówiła dalej babcia – przy następnym spotkaniu Łucja powiedziała mi: Nie martw się, babciu, bo Bóg wierzy w ciebie.

Bardzo mi się spodobało to, co mówiłaś (i powiem ci na ucho, że babci też).

Przy stole zrobił się szum – wszyscy się zastanawiali, gdzie usłyszałaś takie mądre słowa, bo przecież jesteś za mała, żeby tak mądrze mówić. Babcia milczała, wydawała się nawet lekko zirytowana reakcją gości, aż w pewnym momencie szepnęła do mnie: – Nieważne skąd, ważne, co Łucja chciała przez to powiedzieć.

Już po powrocie do domu długo myślałam nad tym, co powiedziałaś swojej babci. I chciałabym rozwinąć twoją myśl.

Bóg w nas wierzy. Ale co to może znaczyć? Uczono nas, że to my wierzymy lub nie wierzymy w Boga, czyli uznajemy Jego egzystencję lub jej nie uznajemy. To my pokładamy w Nim nadzieję lub jej nie pokładamy.

Jeżeli prawdziwa jest etymologia średniowieczna, według której credere (wierzyć) oznaczałoby cor dare (oddać serce), to Bóg, według twojej odpowiedzi, Łucjo, oddaje nam swoje serce bez żadnego „al (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na tamtejszym uniwersytecie. Do Polski przyjechała w 1983 roku. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek: "Dziennik toskański"; "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma pięcioro dzieci i czworo wnucząt. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

KRÓTKI LIST O MAŁŻEŃSTWIE

DOBRE WIADOMOŚCI

DOBRZE, ŻE JESTEŚ MÓJ BLIŹNI

NAUCZ NAS LICZYĆ DNI NASZE

SPOTKANIE Z PRZYJACIÓŁMI


komentarzeFacebook