DOKTOR KADZIDŁO

Robert Lechno-Wasiutyński jest ozdobą i trwałym bogactwem mojego świata. W pewnym sensie jest również moją przegraną i wstydem. Bo nie był od początku chcianym elementem w kraj- obrazie. Był niechcianym dzieckiem, które przyniosło mi w konsekwencji jedną z najpiękniejszych miłości w życiu. Odziedziczyłem Roberta w spadku. Denerwował mnie od początku i zatrważał. Burzył mój świat i konsekwentnie go dekomponował.

Nadzwyczaj ruchliwy i pobudliwy – ADHD. Wszędzie chciał być i we wszystkim uczestniczyć. Nie wiedziałem, jak się go pozbyć. Denerwował mnie opowieściami o swoim szlacheckim pochodzeniu. Z trudem się urodził. Trwało to trzy dni i skończyło się porodem kleszczowym. Tego wszystkiego dowiedziałem się po latach. Tymczasem stale kapało mu z nosa.

Była jakaś uroczystość w duszpasterstwie młodzieży szkół średnich, które niedawno objąłem. Najprawdopodobniej Opłatek 1977. Po uroczystej przemowie młodzież ustawiła się do składania życzeń. Nie jest żadnym wyczynem ucałować kilkunastoletnie zadbane i pachnące panienki oraz fantastycznych chłopaków. Ale Robert był inny. Widziałem z daleka, że też czeka na swoją kolej, by złożyć mi życzenia. Zasmarkany. Zjadał zawartość zakatarzonych zatok. Zastanawiałem się, jak to wytrzymać. Jak przez to przebrnąć? A kolejka się skracała. I Robert coraz bliżej. Nabrałem powietrza, wstrzymałem oddech i ucałowałem Roberta, przytulając jego zasmarkaną buzię do habitu. Pogładziłem ręką jego wiecznie rozczochraną głowę.

Uroczystość się skończyła. Młodzież rozeszła się do domów. Dziewczyny posprzątały. Następnego dnia ktoś dzwoni z furty. Jakaś starsza pani dobija się d (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Wdzięczność w sercu

Bo sobie pójdę...

O czterech wyjątkowych kobietach

Wieczory nad Lednicą

Krzyżyk z lufy czołgu


komentarzeFacebook