SCENY Z POJEDYNCZEGO ŻYCIA
Dobrze jest chyba tylko rano, gdy z nikim nie trzeba toczyć bojów o łazienkę. Im później, tym gorzej. Im się jest starszym, tym trudniej. Na pozór całkiem inaczej: zawsze na wszystko ma czas, zawsze wolny, często przy forsie.

FOT. CORBIS


 Nieraz się zastanawiałam, gdzie jest granica. Po której stronie jeszcze jestem singlem, po której już człowiekiem samotnym? Samotność nie brzmi dobrze. Gdy słyszysz o człowieku samotnym, niemal automatycznie ci go żal. Singiel to co innego. Singiel brzmi nowocześnie. Wyzwalająco, wyzywająco, kusząco. Lepiej powiedzieć o kimś pojedynczym – „Mój przyjaciel singiel” niż „Mój samotny przyjaciel”.

Ale gdzie jest granica? Im częściej o niej myślę, tym bardziej widzę ją w wyborze. Singielstwo to dla mnie świadomy wybór bycia w pojedynkę. Samotni stajemy się niezależnie od swoich decyzji. Tyle że to koniec prostego podziału. Bo te dwa stany na „s” na co dzień bardzo się przenikają.

Chomik

Scena z filmu. Magdalena Cielecka siedzi na kanapie. Naprzeciwko w fotelu Jerzy Radziwiłowicz. Jej psychoterapeuta. To serial HBO Bez tajemnic. Ona – wzięta prawniczka z dobrej kancelarii, singielka. Praca w życiu na pierwszym miejscu. W pewnej chwili opowiada o swoim domu. Jeden pokój do tego, drugi do tamtego, kolejny jeszcze po coś, wreszcie w którymś – treningowy rower stacjonarny. Jeździ na nim codziennie. – Wiesz, czuję się chwilami jak ten chomik w kółku – mówi. – Muszę kręcić, muszę biec.

Chomik zostaje mi z tyłu głowy. Wychodzi nieraz na zajęciach fitness. Na aerobiku, na bieżni, przy – jakże by inaczej – kręceniu pedałami w rytm muzyki, której słucham tylko na tych zajęciach, bo do niczego innego się nie nadaje. I (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Zofia Kotlińska - ur. 1979, absolwentka socjologii, podróżniczka. Obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ZMARNOWANA ŚMIERĆ HANKI MOSTOWIAK

GDY MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

SZCZĘŚLIWY LEŃ

WIEM, KTO TO JEST SPALONY

SZUKAM CZŁOWIEKA


komentarzeFacebook