Archwium > Numer 481 (09/2013) > Szukam żony, szukam męża > DLACZEGO CHCEMY BYĆ ZE SOBĄ?

DLACZEGO CHCEMY BYĆ ZE SOBĄ?
Spotkanie kobiety i mężczyzny, to, co między nimi się dzieje, to, co iskrzy, ma swoją wartość i może się z tego zrodzić coś pięknego - niekoniecznie małżeństwo, dzieci, ale na przykład nowe idee, przyjaźń, doświadczenie czegoś ważnego.

FOT. NORBERT KUCZKO OP


 

ANNA SOSNOWSKA: Czy przyszłego męża, przyszłej żony powinno się szukać?

LENA WOJDAN: Tak, choć nie wiem, czy użyłabym sformułowania „powinno się szukać”. Ja bym raczej powiedziała: „można szukać”, pod warunkiem że chce się ją czy jego znaleźć. Nie zapominajmy, że są osoby, dla których małżeństwo nie jest jedynym powołaniem ani pomysłem na życie.

Nie ma pani żadnych oporów przed czasownikiem „szukać”?

Nie mam oporów, takie jest życie. W swojej praktyce terapeutycznej spotykam wiele osób, które hołdują temu hasłu, i widzę, że takich poszukiwań jest coraz więcej. Spójrzmy chociażby na powstające ciągle portale randkowe. Wielu pacjentów, którzy się do mnie zgłaszają, szuka żony czy męża czynnie i dzielnie na portalu Przeznaczeni.pl.

To dobrze?

Moim zdaniem – jak zawsze – nie powinno się wylewać dziecka z kąpielą. To znaczy, jest coś w szukaniu i jest też coś w braku szukania. Niewątpliwie, myśląc o stworzeniu związku, trzeba wykazać jakąś aktywność, ale warto się zastanowić, czy najlepszą formą tej aktywności jest śledzenie portali internetowych.

Które nierzadko wiąże się z kompulsywnym sprawdzaniem, czy ktoś obejrzał mój profil, zaczepił mnie, napisał do mnie.

I nie tylko to. Mamy też często do czynienia z kompulsywnym chodzeniem na randki, wokół którego jest bardzo dużo zamieszania.

Dlaczego?< (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Lena Wojdan - psycholog, absolwentka UW, certyfikowany psychoterapeuta Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii (EAP) i Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich. Ukończyła czteroletnie szkolenie w zakresie psychoterapii w Laboratorium Psychoedukacji oraz w podejściu ISTDP (Krótkoterminowa Intensywna Psychoterapia Psychodynamiczna). Współpracuje z ośrodkiem "Odwaga" w Lublinie. Prowadzi psychoterapię indywidualną i grupową. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

Anna Sosnowska - ur. 1979, absolwentka studiów dziennikarsko-teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współautorka książki "Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary", wcześniej związana z kanałem religia.tv, gdzie prowadziła programy "Kulturoskop" oraz "Motywacja jest kobietą". Redaktor naczelna portalu Aleteia. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

DROGA W NIEZNANE

NIGDY NIE MOŻNA DOBRZE TRAFIĆ

W BIAŁYCH RĘKAWICZKACH

NIEMOŻLIWE

Ateista uczy nas papiestwa


komentarzeFacebook