Archwium > Numer 482 (10/2013) > Polubić Kościół > DUŻE MIASTO DAJE WYBÓR

DUŻE MIASTO DAJE WYBÓR
Bardzo lubimy porównywać, która parafia jest lepsza, która stwarza więcej możliwości. Myślę, że parafia jest jak klub piłkarski - tak naprawdę nie jest ważne, czy jesteś w Arsenale Londyn, w Legii Warszawa, czy w podwórkowym składzie - istotą jest gra w piłkę.

FOT. FRANS LEMMENS / CORBIS


W największych polskich miastach aż jedna czwarta katolików przenosi swoje praktyki religijne poza własną parafię. Zjawisko wyboru innej – lub innych – parafii nazywane churchingiem przez analogię do angielskiego clubbingu, czyli wieczornego wędrowania po klubach, dotyczy głównie osób o tzw. wysokim kapitale kulturowym – młodych, mobilnych, dobrze wykształconych. Motywacje migracji z rodzinnej parafii bywają różne. Misza Tomaszewski, redaktor naczelny kwartalnika „Kontakt”, pisze: „Socjologowie religii powiadają, że wspólnoty losu ustąpiły dziś miejsca wspólnotom wyboru, do których trafiają katolicy pragnący świadomie zaspokajać swoje potrzeby religijne. Dodatkowym czynnikiem motywującym wiernych o wyższym kapitale kulturowym do porzucania »skostniałych struktur« jest stopień klerykalizacji życia parafialnego, który – w powiązaniu z rzeczywistym bądź wyobrażonym stopniem jego »uradiomaryjnienia« – skutecznie wypycha liberalnych inteligentów poza obręb dawnych wspólnot terytorialnych”1.

Ocean i kałuża

Adam, 50-letni dziennikarz, już jako nastolatek z ambicjami intelektualnymi, którym nie mogła sprostać jego lokalna wspólnota, zaczął szukać innego kościoła. – Gdy masz szczęście do parafii, to się w niej odnajdujesz i cześć – opowiada. – Ale bywa i tak, że zaczynasz się w niej czuć niewyraźnie, zachowanie księży czy przyjęty tryb postępowania wobec wiernych jest nie do zaakceptowan (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Ewa Karabin - ur. 1983, teolożka, sekretarz Laboratorium WIĘZI, redaktorka "Więzi", współzałożycielka magazynu "Dywiz. Pismo Katolaickie". Członkini stowarzyszenia kobiet Amicta Sole. Współautorka książki "Pamięć, która łączy. Polscy chrześcijanie w dialogu z Żydami i judaizmem". Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

CZAS APOKALIPSY

CZY PATRZYSZ W OCZY, KOMU POMAGASZ?

ZAŁÓŻ BUTY, IDZIEMY DO KOŚCIOŁA

My, dusza obok ciała

KATOLICKI BEŻ


komentarzeFacebook