Archwium > Numer 483 (11/2013) > Felietony > NIECH ŻYJE PROWINCJA

NIECH ŻYJE PROWINCJA

Calcinaia na początku jesieni jest przepiękna. Winnice zaczynają powoli zmieniać kolory, tu i tam wśród zieleni ukazują się plamy karmazynowe i żółte, błyszczące w słońcu jak szlachetne kamienie. Pogoda też jest łaskawa, niebo już nie lazurowe, ale w kolorze akwamaryny z ogromnymi szybko pędzącymi chmurami. W ciągu dnia ciepło, ale nie upalnie, wieczorami przyjemnie chłodno.

Zaczęła się pora winobrania, które u nas jest prowadzone tylko ręcznie. To ciężka praca, bo przez wiele godzin trzeba się schylać i ciąć winogrona. Dookoła domu pachnie intensywnie fermentującym moszczem oraz dymem palonych liści.

***

W tym roku jest wysyp grzybów, szczególnie prawdziwków, zwanych po włosku „porcini”. Prawdziwki to jedno z moich ulubionych dań – kapelusze pieczone na ruszcie, polane oliwą, posypane solą, pieprzem i kocimiętką. Przyrządzam też z nich sos do makaronu, dodając cienko posiekany czosnek i natkę pietruszki.

***

Na cały dzień wybrałam się na osobistą wycieczkę – pielgrzymkę do Sieny. To jedno z najpiękniejszych miast we Włoszech. Pielgrzymka miała na celu zwiedzenie miejsc związanych ze świętą Katarzyną Sieneńską i kościoła Świętego Dominika. Nie należy on do moich ulubionych, czuję się w nim jak w ogromnej hali. Ale w kaplicy na wprost wejścia, zwanej delle Volte, znajduje się fresk namalowany przez Andreę Vanniego przedstawiający świętą Katarzynę – podobno to jedyny jej prawdziwy portret. Katarzyna trzyma w ręku lilię – symbol czystości, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na tamtejszym uniwersytecie. Do Polski przyjechała w 1983 roku. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek: "Dziennik toskański"; "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma pięcioro dzieci i czworo wnucząt. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DAR NIESPODZIEWANY

DROGA DO DOMU

WIĘCEJ POKORY, DRODZY RODACY

DZIECKO SPECJALNEJ TROSKI

ZAPISKI Z TOSKAŃSKIEGO SZPITALA


komentarzeFacebook