Archwium > Numer 484 (12/2013) > Więcej muzyki > SMUTNI NIE CHCĄ ŚPIEWAĆ

SMUTNI NIE CHCĄ ŚPIEWAĆ
Śpiew w kościele to nie karaoke. Nie śpiewamy dlatego, że pieśń nam się podoba lub nie. Mamy śpiewać, bo to przede wszystkim modlitwa.

CHÓR NOVA IM. STANISŁAWA MONIUSZKI PRZY PARAFII ŚW. ROCHA W POZNANIU; FOT. MAGDALENA METLER-NAGÓRNIAK


Mija mija mija mija mijaaaa...

– Troszkę wyżej – dyrygent wciska klawisz przenośnych organów.

– Mija mija mija mija mijaaa – śpiewam, zaczynając od podanego dźwięku.

– I jeszcze trochę wyżej.

– Mija mija mi... – dość! Bo się uduszę. Poddaję się. Dociągnęłam ledwo do E, wyżej są F, G, A… Najlepsze chórzystki swobodnie wyciągną A dwukreślne, chociaż – by czysto śpiewać w sopranach – spokojnie wystarczy G.

Chóry kościelne zrzeszają się w Federacji Caecilianum. Federacja ma cztery oddziały. Region warszawski liczy 106 chórów, poznański – 29, bydgoski – 14, krakowski – 22. Razem: 171. Liczby chórów niezrzeszonych nikt nie zna. Można jednak założyć, że jest ich zdecydowanie więcej.

Chóry występują na festiwalach psalmów, przeglądach pieśni pokutnej, pasyjnej, dają okolicznościowe koncerty kolęd. Spotykają się na imprezach międzynarodowych, na przykład na praskim Advent Choral Meeting. Nawiązują kontakty, zapraszają się nawzajem: chórzyści z Polski jadą wtedy za granicę, mieszkają u zagranicznych kolegów, ćwiczą wspólnie religijne utwory. Najlepsze chóry z federacji można usłyszeć co roku na przeglądzie.

Przede wszystkim jednak chóry kościelne śpiewają we własnych parafiach.

Chórzyści z chóru Nova im. Stanisława Moniuszki ćwiczą w sali centrum duszpasterskiego przy poznańskim kościele świętego Rocha. Przychodzą ubrani jak na wizytę. Panie w ładnych sweterkach, panowie w krawatach. Starsi, młodsi, średnia wieku około pięćdzies (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Joanna Górska - ur. 1978, absolwentka italianistyki, ukończyła podyplomowe studia dziennikarskie w Rzymie, gdzie mieszkała przez kilka lat. Jest mężatką, ma dwóch synów i córkę. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DLACZEGO BÓG NIE DAJE?

NIKT SIĘ NIE MODLI O GOLE

NAJWIĘKSZY POLAK ŚWIATA

ŚMIETNIKI PEŁNE JEDZENIA

Będzie u nas jak w Brazylii


komentarzeFacebook