Archwium > Numer 484 (12/2013) > Więcej muzyki > TO NIE JEST KWESTIA REPERTUARU

TO NIE JEST KWESTIA REPERTUARU
W liturgii nie chodzi o to, żeby nam było fajnie. I żeby temu "fajnie" wszystko podporządkować. Liturgia ma być piękna.

HUBERT KOWALSKI; FOT. STANISŁAW ŻYWICA


DOMINIK JARCZEWSKI OP: Dlaczego nie śpiewamy w kościele?

HUBERT KOWALSKI: Nie tylko w kościele nie śpiewamy. W ogóle mniej muzykujemy. Kiedyś, żeby posłuchać muzyki, trzeba ją było sobie wyprodukować – zaśpiewać solo albo włączyć się w śpiew większej grupy. Dziś muzyka stała się produktem jak każdy inny, a my weszliśmy w rolę klientów.

Więc nie śpiewamy, bo inni robią to lepiej niż my?

Dużym uproszczeniem byłoby stwierdzenie: „Wszystko to wina radia i empetrójek”. Od wyrzucenia sprzętu elektronicznego jeszcze nikt nie zaczął śpiewać. Zanik spontanicznego, naturalnego śpiewania jest raczej związany z kryzysem podstawowej edukacji muzycznej i przemianami cywilizacyjnymi. Jeszcze kilkanaście lat temu uczeń opuszczał mury szkoły ze znajomością podstaw muzyki. Umiał mniej więcej czytać nuty, był rozśpiewany. Dziś tego nie ma.

W domu radio, komputer, w szkole brak edukacji muzycznej, ale przecież zawsze kościół był miejscem kultywowania tradycji…

W większości parafii za śpiew odpowiada jedna osoba – organista. Może ładnie śpiewać i grać, ale animacja śpiewu to coś innego. Ilu organistów zachęca ludzi do włączenia się w śpiew? Jest jednak i druga strona medalu. Nawet jeśli organista to wybitny muzyk, nawet jeśli szczerze chce animować śpiew, to dopóki wśród ludzi pokutuje myślenie: „On za to odpowiada, a nie my”, dopóty będzie miał ograniczone pole działania.

Czyli znów wierni w roli konsumentów, odbiorców…

I to jes (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Hubert Kowalski - ur. 1972, kompozytor, dyrygent, kontrabasista i pedagog. Od 1993 roku związany z zespołem Deus Meus, w latach 2000-2005 współpracował ze specjalizującym się w muzyce renesansowej Bractwem Lutni. Autor m.in. Oratorium na Boże Narodzenie (2007), Pasji wg św. Jana (2008). Od 2003 roku prowadzi organizowane w całej Polsce warsztaty liturgiczno-muzyczne. (wszystkie teksty tego autora)

Dominik Jarczewski OP - ur. 1986, dominikanin, doktor filozofii uniwersytetu Paris 1 Panthéon-Sorbonne, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów, mieszka w Krakowie. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

GDZIE KIERUJESZ WZROK

KTÓRZY SIĘ SMUCĄ

ZAWSTYDZENIE

ISLAM, OPÓR, PRZEMOC

NAGRODA DLA WYTRWAŁYCH


komentarzeFacebook