COŚ WSTYDLIWEGO
To stereotyp, jakoby celem duszpasterstwa osób żyjących w związkach niesakramentalnych było produkowanie białych małżeństw.

Jest rok 1973, do wydania przełomowej adhortacji Familiaris consortio, która wezwała „pasterzy i całą wspólnotę wiernych do okazania pomocy rozwiedzionym, do podejmowania z troskliwą miłością starań o to, by nie czuli się oni odłączeni od Kościoła”, mamy jeszcze osiem lat. To właśnie wtedy powstaje w Polsce pierwsze duszpasterstwo dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych, będące pokłosiem nieco wcześniej zorganizowanych dla nich rekolekcji. Za tym rewolucyjnym jak na tamte czasy posunięciem stoi dziś już 84-letni palotyn ksiądz Jan Pałyga, późniejszy współzałożyciel Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar”. A wszystko zaczęło się od pytania, które nie dawało księdzu Janowi spokoju: – Gdzie są ci nasi bracia, którzy kiedyś byli w Kościele, a teraz ich nie ma, żyjący w sytuacji permanentnego stresu? Przecież trzeba im pomóc.

Szkoda, że w taki sposób nie myśli proboszcz jednej z wiejskich parafii, w której na drzwiach świątyni w najlepsze wisi karta: „Niesakramentalnym wstęp wzbroniony”.

Żadnych fikołków

Trudno dziś dokładnie zliczyć, ile właściwie jest w Polsce duszpasterstw dla osób żyjących w powtórnych związkach (około trzydziestu?), ponieważ wiele z nich powstaje, ale i wiele kończy swoją działalność wraz z odejściem księdza, który się nimi opiekował, nie wszystkie też mają swoją stronę internetową. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że jest ich wciąż zdecydowanie za mało. Dominikanin ojciec Mirosław Ostrowski, opiekun niesakramentalnych i autor książki Wy też jesteście w (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Anna Sosnowska - ur. 1979, absolwentka studiów dziennikarsko-teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współautorka książki "Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary", wcześniej związana z kanałem religia.tv, gdzie prowadziła programy "Kulturoskop" oraz "Motywacja jest kobietą". Redaktor naczelna portalu Aleteia. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

KIEDYŚ CIĘ ZNAJDĘ

TROCHĘ ROZTROPNOŚCI

U NICH W GŁOWACH

ROZGRZESZYĆ SPOWIEDNIKA

NIEMOŻLIWE


komentarzeFacebook