Archwium > Numer 485 (01/2014) > Orientacje > WIECZORNY DEMAKIJAŻ

WIECZORNY DEMAKIJAŻ
"Zmęczona. Rzecz o kryzysie Europy Zachodniej", Marek Magierowski, Ośrodek Myśli Politycznej, Kraków 2013, ss. 264.

Jeśli mówię Europa, to myślę: Szekspir, gotyckie katedry, Modigliani, Schubert, Caravaggio. Dziś Europa kojarzy się raczej z kolejnymi traktatami, rezolucjami i funduszami spójności, które przeciętnemu mieszkańcowi kontynentu nie spędzają snu z powiek. I jeszcze z absurdalnymi zapisami prawnymi Unii Europejskiej: marchewka to owoc, ślimak to ryba, a banan musi być zakrzywiony. Problem w tym, że o ile kiedyś Europa była obozem, w którym chciało się być, dziś pozostaje obozem, z którego chciałoby się z fasonem wyjść. Europa jest zmęczona, przekonuje Marek Magierowski. A czym? Kryzysem gospodarczym, utratą ideałów, podkopywaniem własnych wartości. Zdaje się, że wreszcie także sama sobą. Zmęczona. Rzecz o kryzysie Europy Zachodniej to dziewięć błyskotliwych esejów, w których Magierowski pokazuje punkty zapalne dzisiejszych Stanów Zjednoczonych Europy.

Wszystkie nasze europejskie sprawy

Lista pęknięć Unii Europejskiej jest długa, a co najważniejsze, wciąż nieostateczna. Zmęczona... przedstawia większość z nich, z czego część dotyczy problemów światopoglądowych, część gospodarczych, a reszta politycznych. Magierowski jest specjalistą: cytuje ustawy, zagraniczne artykuły, jak również zakulisowe anegdoty. Rzetelne podejście do tematu i świetne pióro (wyostrzone na felietonach, których szczerze mu zazdroszczę), daje książkę może i niełatwą, ale na pewno taką, od której nie sposób się oderwać.

Spis unijnych problemów jest długi. Wszyscy zdają sobie sprawę, że zjednoczona Europa stanowi potrzebną przeciwwagę dla wielu politycznych graczy (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Odpowiedź Nadawcy

Filozofia horroru albo paradoksy uczuć

"Doskonały smak Orientu" Piotra Kłodkowskiego

NIE MA JUŻ BIEGUNÓW DO ZDOBYCIA

Diament


komentarzeFacebook