COŚ KOJARZĘ

Każdy ma takie skojarzenia, na jakie zasłużył. Tęcza kojarzy się w Polsce z przypalaniem gejów, chociaż nie tak dawno jeszcze była zaledwie uśmiechem natury do człowieka, symbolicznym znakiem nadziei. W RPA tęcza stała się symbolem porozumienia ponad kolorami, zapowiedzią – szkoda, że niezrealizowaną – narodowej zgody w państwie budowanym przez dekady na przemocy i dyskryminacji. „Międzynarodówka”, zanim stała się dźwiękowym symbolem tyranii komunizmu, była piękną pieśnią lewicy o wymarzonej sprawiedliwości społecznej. Swastyka, którą kiedyś odkryłem na świątyni w Kampali i mało na jej widok nie padłem trupem, dla hinduistów jest symbolem szczęścia i pomyślności, dla Europejczyków – wiemy, czym jest. Krzyż – dla chrześcijan znak miłości i zbawienia, dla Żydów jest symbolem opresji, odrzucenia, śmierci. I tak dalej.     

Weźmy minarety w Angoli. Prezydent tego kraju podobno postanowił zdelegalizować u siebie islam. Na razie państwo zamyka meczety, bo minarety i śpiew imama kojarzą się władzom angolskim z prześladowaniem chrześcijan w Afryce. Skojarzenie jest na odległość, bo w Angoli żyje jeden procent muzułmanów, a 95 procent to chrześcijanie, więc nie daliby rady, nawet gdyby chcieli.

Załóżmy, czysto teoretycznie, dobrą wolę władz angolskich – w końcu rzeczywiście chrześcijanie w Afryce cierpią: w Nigerii zabija ich Boko Haram,
w Sudanie gnębi Omar al Baszir. W Egipcie giną koptowie, którzy niegdyś tworzyli potęgę tego kraju. Idąc dalej na Bliski Wschód do Iraku i Syrii – jest jeszcze gorzej. Tysiące chr (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Rosiak - ur. 1962, dziennikarz radiowy i prasowy. Przez wiele lat był związany z "Rzeczpospolitą", gdzie publikował w dodatku "Plus Minus". Autor książek: "Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista"; "Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan"; "Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha"; "Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się brexit i inne historie o wyspiarzach". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

BOŻE, CHROŃ KRÓLOWĄ

POMROCZNOŚĆ WAKACYJNA

GDZIE CI BARBARZYŃCY?

WITAJCIE W NASZYM ŚWIECIE!

ANTYKOMUNISTA, AGENT I FILOZOF


komentarzeFacebook