Archwium > Numer 485 (01/2014) > Wstępniak > Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

piszemy w tym numerze miesięcznika o małżeńskiej wierności i życiowych rozstaniach. Te ostatnie, w niektórych wypadkach, choć brzmi to kontrowersyjnie, mogą być jedynym ratunkiem dla obu stron, a niejednokrotnie dla dzieci, choć dla nich, tak czy inaczej, jest to nieszczęście. W obliczu notorycznych zdrad, uzależnienia czy przemocy psychicznej namawianie kogokolwiek do heroicznego poświęcenia dla bezdusznego współmałżonka jest okrucieństwem. A z drugiej strony od razu pojawia się argument o wierności złożonej przysiędze, nierozerwalności małżeństwa, sakramencie. A także pytanie o to, gdzie jest ta miłość, która „wszystko znosi, wszystkiemu wierzy i wszystko przetrzyma”?

Każda z takich opowieści jest zawsze bardzo osobista i niepowtarzalna. Jako ksiądz mogę jedynie słuchać i przypominać, że w przypadku związania się z kimś innym nie będzie możliwości przystępowania do sakramentów. Dla wielu to ciężar ponad siły.

Dziękuję autorom, którzy obdarzyli nas zaufaniem i zechcieli opowiedzieć o swojej trudnej drodze miłości, rozstania, przebaczania i poszukiwania własnego miejsca w Kościele.

Nie każda miłość między ludźmi jest miłością przez duże M – powiedział mi ktoś niedawno. To prawda. Ale może ze względu na miłość nie powinniśmy się godzić, by traktować rozwód jako jedyne lekarstwo na bolączki życia małżeńskiego, a wierność uważać za wartość przebrzmiałą.


Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Drodzy Czytelnicy

Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,


komentarzeFacebook