Archwium > Numer 486 (02/2014) > Podwójne życie > TERAZ TRZEBA ŻYĆ NIE TYLKO ZA SIEBIE

TERAZ TRZEBA ŻYĆ NIE TYLKO ZA SIEBIE
Piękny wieczór. Usłyszałem właśnie, że wszystkie organy się przyjęły. Za wcześnie, by się z tego prawdziwie cieszyć, trzeba czekać. Ale - jakiś spokój nam wrócił, uśmiech.

Pierwszy raz nerkę w Polsce przeszczepiono w 1966 roku. Chirurdzy Jan Nielubowicz i Tadeusz Orłowski otrzymali zgodę prokuratora na pobranie narządu. Biorcą była 18-letnia uczennica szkoły pielęgniarstwa Danuta Milewska. Po przebudzeniu z narkozy zobaczyła worek z moczem wiszący przy łóżku. Udany przeszczep przemienia życie. Oto historie ludzi, dla których nowy organ był jedyną szansą.

Grypa

Główna księgowa dużej spółki z kapitałem zagranicznym pod Kaliszem Renata Maternik, jadała śniadania tylko wtedy, gdy był na to czas. A czas głównej księgowej biegnie od bilansu do bilansu, od audytu do audytu. Nie ma go zbyt wiele. Szczególnie na grypę. Grypa zawsze pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie życia. Renata Maternik idzie do pracy z pierwszą grypą. Potem dopada ją druga. Pojawia się ból. Przyzwyczaja się do niego. Jest odporna. Nie lubi narzekających, marudów. Kocha życie. A życie czasem boli.

Boli tydzień, dwa, miesiąc, pół roku

Księgowej siada kondycja. Nie, to jeszcze nie dramat. W końcu siedzi przy biurku. Nie musi biegać w maratonach. Nie schodzi do magazynu.

Księgowa nie może chodzić. Ach, to przemęczenie pracą.

Księgowej puchną nogi. Tyje. To pewnie brak ruchu. Wyłazi siedzący tryb życia.

Lekarz rodzinny? Spółka z kapitałem zagranicznym ma siedzibę daleko od przychodni rejonowej. Lekarz pracuje do osiemnastej, a bilans zamyka się o dwudziestej, dwudziestej pierwszej, dwudziestej drugiej.

Księgowa nie może jeść. Woda gromadzi się w brzuchu. Uciska żołądek.

Księgowa nie może zasnąć. Śpi na siedząco, bo woda podchodzi (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Piotr Świątkowski - ur. 1980, autor słuchowisk i audycji historycznych w Radiu Poznań, w 2017 roku w Domu Wydawniczym Rebis opublikował książkę reporterską "Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja Kraju Warty". Razem z Jarosławem Burchardtem napisał książkę o agencie CIA z Leszna "Szpieg, który wiedział za mało. Tajemnice kontrwywiadu PRL". Jest żonaty, ma dwoje dzieci, mieszka w Skórzewie pod Poznaniem. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WYSPY KOŚCIÓŁKOWEJ POPRAWNOŚCI

KRZYŻYK POD KRAWATEM

LEKARSTWO NAD LEKARSTWAMI

WIELKI CZWARTEK/ CUDA W MIEŚCIE MILICJANTÓW I WOJSKOWYCH

EFEKT ŚWIĘTEGO MATEUSZA


komentarzeFacebook