Archwium > Numer 486 (02/2014) > Orientacje > CZŁOWIEK W PUŁAPCE NOWOCZESNOŚCI

CZŁOWIEK W PUŁAPCE NOWOCZESNOŚCI
"Ona" reż. Spike Jonze; występują: Joaquin Phoenix, Amy Adams, Rooney Mara, Scarlett Johansson; USA 2013

JOAQUIN PHOENIX W FILMIE "ONA"; FOT. UIP


Wyobraźcie sobie świat, w którym ludzie mają tak wielkie problemy z wyrażaniem uczuć, że nie potrafią napisać listu do bliskiej osoby. Świat na tyle nowoczesny, by na ten ludzki defekt odpowiedzieć zaoferowaniem odpowiednich usług. Trudno ci w e-mailu wyrazić, co czujesz? Nie szkodzi, zapłać nam, a my wyrazimy myśli i uczucia za ciebie. W tym świecie mieszka Teodor, bohater filmu zatytułowanego Ona.

Teodor jak świat

Spike Jonze właśnie otrzymał Złoty Glob za scenariusz do tej produkcji. To, że nagrodzono go nie za reżyserię, ale właśnie za napisanie tej historii, jest bardzo znamienne. Bo najważniejsze zostało tu zawarte w opowieści. Jest to opowieść o współczesnym człowieku, który prowadzi wygodne i dostatnie życie, ale okropnie gubi się w relacjach z ludźmi, ma problem z samym sobą, a najboleśniejszą jego chorobą jest samotność.

Szybko orientujemy się, że ta osadzona w jakiejś nieokreślonej, ale niedalekiej przyszłości historia to nowela o współczesnym człowieku bogatego świata. Nie ma tu spraw typu: bezrobocie, kłopoty finansowe, brak własnego mieszkania, choroby, trudności rodzinne czy te z wychowaniem dzieci. Tu cały filmowy wszechświat zostaje zagęszczony do wnętrza jednego mężczyzny.

Teodor (doskonały Joaquin Phoenix) mieszka w Los Angeles, w wygodnym apartamencie z zapierającym dech w piersiach widokiem na nowoczesną metropolię. Pracuje w firmie piszącej listy na zamówienie. Jest w tym dobry, szef chwali go nieustannie za talent oraz za dar empatii, który pozwala mu pisać w imieniu innych ludzi. Mimo tego niewątpliwie pięknego daru, o ironio, nasz bohater ma kłopoty z wyrażanie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Konrad Sawicki - ur. 1974, absolwent teologii, publicysta, redaktor "Więzi", współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i Deon.pl. Żonaty, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WSZYSTKO ZNOSI, WSZYSTKIEMU WIERZY

MĘSKA SPRAWA

W świecie złego demiurga

TEGO LEKU NIE SPRZEDAJEMY

Pod ojcowskim spojrzeniem młynarza


komentarzeFacebook