ESTETA
"Wielkie piękno" reż. Paolo Sorrentino; występują: Toni Servillo, Sabrina Ferilli, Carlo Verdone; Francja - Włochy 2013

TONI SERVILLO W FILMIE "WIELKIE PIĘKNO"; FOT. FILM POINT GROUP


Jep Gambardella skończył właśnie 65 lat. Napisał jedną powieść, zaliczył siedem kobiet. Od pół wieku mieszka w Rzymie, którego praktycznie nie opuszcza. Prawdziwy król miasta. Mógłby powiedzieć o sobie: „Rzym to ja”. Ceniony za przenikliwość i celne puenty dziennikarz działu kulturalnego ważnego, choć niewymienionego z nazwy czasopisma. Wieczorami odwiedza zamknięte dla zwykłych śmiertelników rzymskie pałace. Kładzie się spać, gdy inni właśnie wstają. Bywalec ekskluzywnych przyjęć, wernisaży, performance’ów. Teraz jednak coraz częściej bywa na pogrzebach. I spędza wieczory wciąż w tym samym gronie znudzonych sobą przyjaciół.

Jep przemierza samotnie ulice Wiecznego Miasta, omiatając spojrzeniem jego mieszkańców. Kamera podąża za jego wzrokiem, podobnie jak on wyczulona na niedostrzegalne dla innych szczegóły – milczącą żonę Araba w restauracji, zakonnicę stojącą na drabinie i zbierającą pomarańcze, tatuaż z Janem Pawłem II na ręce prostytutki… W tych chwilach pielgrzymowania przez nieodróżnialne od siebie niebo/piekło/czyściec Wiecznego Miasta milkną odgłosy świata. Ich miejsce zajmuje muzyka poważna – w większości religijna, ale czy jeszcze wyrażająca jakiekolwiek sacrum?

Obok tego pytania nasuwa się jeszcze inne: po jakim mieście tak naprawdę porusza się Jep? Nie jest to na pewno Rzym turystycznych landmarków. Ale czy jest od niego bardziej prawdziwy? Na ile jest to miasto żywych ludzi, z krwi i kości, stawiających opór obserwatorowi, a na ile jego własna kreacja – wydestylowana ze zbędnych elementów, u (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dominik Jarczewski OP - ur. 1986, dominikanin, doktor filozofii uniwersytetu Paris 1 Panthéon-Sorbonne, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów, mieszka w Krakowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

MIZANTROP OCALONY?

TO, CO NAS WIĄŻE

ODWAŻ SIĘ BYĆ CZŁOWIEKIEM

JA, JUDASZ

ZAMIESZKAJMY RAZEM!


komentarzeFacebook