Archwium > Numer 487 (03/2014) > Wstępniak > Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

nasza kultura zbudowana jest na fundamentach religii, która ciału przypisuje niebagatelne znaczenie, bo przecież „Słowo stało się ciałem”, przyjmując postać Człowieka. Choć wierzymy w zmartwychwstanie ciała, wniebowstąpienie i zbawienie w ciele, to jednak cielesność nie jest współcześnie traktowana ze szczególną troską. To swego rodzaju paradoks.

Za pomocą kolorowych pism, Photoshopa i reklamy standardy ludzkiego wyglądu wywindowano na poziom, którego nikt nie spełnia, a wielu do niego dąży. Niemożność osiągnięcia ideału rodzi w wielu osobach frustrację, jednocześnie zaś sprawia, że poprawianie urody stało się zabiegiem tak powszechnym, jak wyjście do kina czy wypicie herbaty. Czasem bywa odwrotnie: dla wielu ciało jest wrogiem. Prowadzą niezdrowy tryb życia, źle się odżywiają, zaniedbują siebie. Odreagowują stresy i emocje, zadając sobie ból przez niezdrowe kompulsywne nawyki, nie licząc się z konsekwencjami takiego postępowania.

Ten numer „W drodze” poświęcamy różnym przejawom stosunku do ciała – piszemy o bieganiu jako formie medytacji, modzie na robienie tatuaży, potrzebie ascezy, popularności botoksu i silikonu, a także miejscu ciała w nauczaniu Kościoła. I pytamy o to, jak złapać równowagę w byciu sobą – duszą i ciałem. Tak przecież zostaliśmy stworzeni przez Boga. Dlatego – jak mówi jeden z naszych autorów – trzeba z tego ciała wydobyć jak najwięcej dobra. Bo przecież Pan Bóg, stwarzając nas jako istoty cielesne, wiedział, co robi.

 


Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Dorosłym Głuptasom

Drodzy Czytelnicy

Drodzy Czytelnicy,

Kartka z Ferrary

Na własny temat


komentarzeFacebook