Archwium > Numer 487 (03/2014) > Felietony > GRUPA POD WEZWANIEM ZDROWEGO ROZUMU

GRUPA POD WEZWANIEM ZDROWEGO ROZUMU

Joanna Szczepkowska wykazuje się od kilku lat godną podziwu odwagą cywilną.

Jako znana i lubiana aktorka, a jednocześnie felietonistka, powinna płynąć z głównym nurtem, głosić opinie co najmniej okrągłe, a najlepiej obyczajowo liberalne. Po to, by z owego głównego nurtu nie wypaść z hukiem oraz z łatką zdrajczyni salonu.

Ale Szczepkowska ma to w nosie, bo już nie zależy jej na celebryckich okładkach, wywiadach o niczym w „Kawie czy herbacie” ani na telefonach od dziennikarek pytających: A jaki jest pani przepis na tak wspaniałą figurę? Wygląda na to, że Szczepkowska od całego tego blichtru woli spokój sumienia oraz przyjemność pisania i mówienia tego, co naprawdę myśli.

Nie ma więc okładek, nie ma zdjęciowych sesji w urokliwym, wiosennym ogrodzie, jest za to stała kolumna w „Rzeczpospolitej”, gdzie Szczepkowska znalazła sobie bezwietrzną przystań. Pisze tam o homoseksualnej propagandzie, o szaleństwie gender, o idiotyzmach politycznej poprawności. Chyba jako jedyna przedstawicielka świata teatru i filmu, bo nie przypominam sobie innej aktorki czy aktora, reżysera czy reżyserki, którzy z takim uporem płynęliby pod prąd, narażając się na piętno wariatów.

Główny nurt ma z takimi ludźmi problem, bo Szczepkowskiej nie da się wcisnąć do jednego segregatora ze słynącą z niewyparzonego języka posłanką Krystyną Pawłowicz czy z ultrakatolikami z Frondy. Szczepkowska nie jest ani prawicowa, ani konserwatywna, nie jest pisówką, nie uczestniczy w antyaborcyjnych pikietach, nie nazywa homoseksualistów pedałami, nie jest związana z Opus Dei. Pisuje w gazecie, owszem, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marek Magierowski - ur. 1971, publicysta tygodnika "Do rzeczy", absolwent hispanistyki na UAM, mieszka z żoną i dziećmi w podwarszawskim Ustanowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Miłość ponad wszystko

EKRANOFILIA

DLACZEGO DZIECI DOPROWADZAJĄ NAS DO SZAŁU?

JAK TO W RODZINCE.PL

ULTRANIENAWIŚĆ


komentarzeFacebook