SIEDEM UZDROWIEŃ JEZUSA

MICHELANGELO MERISI DA CARAVAGGIO,NIEWIERNY TOMASZ,OK. 1595-1596, OLEJ NA PŁÓTNIE, GALERIA MALARSTWA (SANSSOUCI), POCZDAM


Tak jak w latach ubiegłych, wraz z wielkopostnym numerem miesięcznika oddajemy do rąk Czytelników płytę z dominikańskimi rekolekcjami. Jest to komentarz do siedmiu scen uzdrowień Pana Jezusa, opatrzony podtytułem „Rekolekcje dla zabieganych”. Tym razem obok rozważań na płycie znalazły się mniej znane pieśni pasyjne z archiwum Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, który przyczynił się do powstania tegorocznej płyty.

Niech wstępem do rozważań będzie scena spotkania zmartwychwstałego Jezusa z Tomaszem, niezwykle przejmująco uwieczniona w malarskiej wizji Caravaggia. Nie bez powodu słuchamy o niej w drugą niedzielę po Wielkanocy, bo najpełniej opisuje, co znaczą słowa o Bożym miłosierdziu.

Jezus pokazuje Tomaszowi przebite ręce i bok. Każe ich dotknąć – poczuć ich prawdziwość i dosłowność – daje przejmujący dowód na to, że Jego męka nie była udawana. To spełnienie słów Pisma o tym, że „On dźwigając nasze boleści”, zszedł na samo dno ludzkiego cierpienia, życiowego pochylenia, samotności i rozpaczy. Jest solidarny z każdym z nas w przepaściach i otchłaniach serc.

Ale scena dialogu z Tomaszem to także pokazanie ewangelicznej wąskiej bramy Chrystusowych ran, w których jest źródło naszego życia i zdrowia. Bramy dla ubogich i zranionych, przez którą syci i pewni siebie, mądrzy i ostrożni nie przejdą, tak jak nie przejdzie wielbłąd przez ucho igielne.

Bo paradoksalnie nie ma innej drogi spotkania z Chrystusem niż ta, która prowadzi przez nasze rany i miejsca potrzebujące uzdrowienia. On przyszedł zbawić to, co zginęło, powoływać grzeszników, a nie sprawiedliwych. Dopowiadając – idźcie i starajcie się to zrozumieć. 

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.

     


zobacz także

okladka

Reakcje na tekst Aldony Szarypo

okladka

Od krytycyzmu do odpowiedzialności

okladka


komentarzeFacebook