Archwium > Numer 488 (04/2014) > Orientacje > RYSOPIS TRZYDZIESTOLATKA

RYSOPIS TRZYDZIESTOLATKA
Paulina Wilk, "Znaki szczególne", Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014, s. 300.

 Nie wiem, jak pisać o Znakach szczególnych Pauliny Wilk. Kolejna książka rozliczeniowa? Wbrew oczywistościom – nie. Nieśmiała próba autobiograficzna? To zbyt proste. Socjologiczny obraz społeczeństwa 30-latków? Na pewno. Literatura? Tak, przede wszystkim literatura.

Moja bezradność jest efektem właśnie skończonej lektury. Znaki szczególne są o tyle trudne do recenzowania, że traktują o moim pokoleniu. To moje życie i mój świat są tam opisane. Życie, którego już nie rozumie mój sześcioletni syn. Tata, na półkach w sklepie nic nie było? Niewiele. A naprawdę niosłeś rolki papieru toaletowego związane sznurkiem jak pas naboi przerzucony przez pierś? Naprawdę. I nie było Pingwinów z Madagaskaru? Nie było. O ja cię.

Mogę pisać o nowej książce Pauliny Wilk, bo żyłem w tamtych czasach. I nawet trochę więcej – mogę pisać, bo to książka mojego pokolenia.

Tak jak Bolek i Lolek, Tytus, Romek i A’tomek (Hurt)

Moje pokolenie, to z kluczami zawieszonymi na szyi, z workami na tenisówki uwiązanymi wokół nadgarstków. Z tornistrem ciężkim, aż dziw, że dało się go podnieść. Z mundurkami w szkole, z obowiązkowym kubkiem mleka, które straszyło nas i zapachem, i pływającym na powierzchni kożuchem. Nie napisaliśmy jeszcze o sobie książki. Swoje dzieciństwo zdążyli już zmitologizować starsi od nas, ale jeszcze nie my. Znaki szczególne są jedną z pierwszych książek na temat dzieciństwa i dojrzewania wplecionych w transformację ustrojową. Dojr (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NIE MA JUŻ BIEGUNÓW DO ZDOBYCIA

W KOŃCU ZAWSZE CHODZI O JEZUSA

"Błogosławione marnowanie", "Co nas łączy?", "Rachunek sumienia", "Fronda", "Pastores", "Życie Duchowe"

Żadnych łatwych pocieszeń

ŻYWOT ŚWIĘTYCH OD ESBEKÓW


komentarzeFacebook