Archwium > Numer 488 (04/2014) > Felietony > WIĘCEJ POKORY, DRODZY RODACY

WIĘCEJ POKORY, DRODZY RODACY

 

I oto znowu mamy wiosnę. Czułam jej nadejście już miesiąc temu we Florencji, gdyż było zdecydowanie cieplej niż normalnie o tej porze roku. Na placu Beccaria, położonym tuż poza dawnymi murami miejskimi, zauważyłam zaskoczona przepięknie kwitnącą magnolię, żywo kontrastującą z nagimi konarami otaczających ją drzew.

***

Pewnego popołudnia zwiedzałam Corridoio Vasariano. Jest to zadaszone przejście o prawie kilometrowej długości, które ciągnie się od Galerii Uffizi do Pałacu Pitti. Korytarz powstał w błyskawicznym tempie, w ciągu zaledwie pięciu miesięcy, na rozkaz wielkiego księcia Cosima de Mediciego w 1565 roku. Autorem projektu korytarza był architekt (ale także malarz, pisarz i historyk) Giorgio Vasari (1511–1574). Realizacja tego przedsięwzięcia pozwoliła władcy miasta i całej Toskanii na przemieszczanie się w sposób swobodny i bezpieczny ze swojej rezydencji (Palazzo Pitti) do siedziby rządu (Palazzo Vecchio). Obecnie w korytarzu znajduje się najważniejsza i największa na świecie kolekcja autoportretów artystów malarzy od XIV do XX wieku.

Wizytę trzeba zarezerwować, a zaczyna się ją od Galerii Uffizi i kończy w Ogrodach Boboli obok Pałacu Pitti. Nasza grupa zaczęła od końca, więc portrety oglądaliśmy od najnowszych do najstarszych. Miałam chwilami wrażenie, że osobiście poznaję znane mi ze słyszenia postacie z mego dzieciństwa i młodości. Widziałam po raz pierwszy oblicza takich malarzy jak Jacopo Pontormo, Andrea del Sarto, Salvator Rosa czy Giusto Sustermans, tych właśn (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na tamtejszym uniwersytecie. Do Polski przyjechała w 1983 roku. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek: "Dziennik toskański"; "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma pięcioro dzieci i czworo wnucząt. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WĘDRÓWKA DO RAJU

POWOŁANI

NOSTALGIA

MÓJ LIST

MODLITWA ZA DZIECI Z GAZY


komentarzeFacebook