Archwium > Numer 489 (05/2014) > Felietony > W GOŚCINIE U (EKS)INKWIZYTORÓW

W GOŚCINIE U (EKS)INKWIZYTORÓW

 

Gościłem niedawno przez dni kilka w pewnym domu zakonnym, w którym co wieczór, po zakończeniu rekolekcyjnej spowiedzi, toczyliśmy ożywione dyskusje o Sprawach Wielkiej Wagi. W czasie jednej z takich dyskusji zadano mi pytanie, które brzmiało mniej więcej tak: „Co jest obecnie największym problemem doktrynalnym w polskim Kościele?”. Na takie pytanie dusza dogmatyka wielce się raduje, a jej inkwizytorska część aż podskakuje z radości.

Powściągając zatem objawy zadowolenia, zacząłem w myślach przebiegać różne aktualne spory – od problemu „spowiedzi furtkowych” po nauczanie ruchu intronizacyjnego. Radosny galop od problemu do problemu przerwała mi myśl, z której wyrasta niniejszy tekst. Że to wszystko powierzchnia tylko – rysy może i dokuczliwe, ale w istocie niegroźne. Że prawdziwym problemem są tlące się nadal stare wielkie herezje. Nikt nie głosi ich już wprost, bo w czwartym i piątym wieku Kościół dokonał jasnych i definitywnych rozstrzygnięć. Ale jeśli zajrzeć pod powierzchnię deklarowanych ortodoksyjnie formuł wiary, do rzeczywistej świadomości wielu wierzących, okazuje się, że w najlepsze trwają popularne przekonania niezgodne z tymi formułami. Czyli to, co w technicznym języku dogmatyków zwiemy „herezją materialną” (w odróżnieniu od formalnej – głoszonej świadomie).

Ten cokolwiek przydługawy galop myśli musiałem zamaskować równie uczonym co przeciągłym „hm”, nim zdołałem sformułować konkluzję. A brzmiała ona mniej więcej tak: „Probl (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PYRLIK I ŻELOZKO

GRATIA SUPPONIT GRAJFKA

EGZORCYSTÓW DMUCHANIE NA ZIMNE

ARRAS I ŻYMLOK W KONTEKŚCIE STADNYM

UŚWIETNIACZE


komentarzeFacebook