Archwium > Numer 489 (05/2014) > Felietony > ROZPACZ I NADZIEJA

ROZPACZ I NADZIEJA

 

Wiosnę przywitałam w Wenecji. Celem podróży do miasta lagun było oczywiście zwiedzanie kościołów, muzeów i pałaców. Ale był też cel szczególny, czyli dwie interesujące wystawy: jedna poświęcona twórczości Pietra Bellottiego w Ca’ Rezzonico i druga zatytułowana L’immagine della citta’ europea dal rinascimento al secolo dei lumi (Obraz miasta europejskiego od renesansu do oświecenia) w Museo Correr.

***

W Wenecji rodowy pałac nazywa się Ca’, to skrót od słowa casa oznaczającego dom. Ca’ Rezzonico to piękny gmach budowany od 1649 roku na podstawie projektu Baldassarre Longheny, najsłynniejszego architekta epoki weneckiego baroku. Pierwotnymi zleceniodawcami byli członkowie szlacheckiej rodziny Bon, którzy jednak popadli w tarapaty finansowe i do połowy XVIII wieku pałac pozostawał niewykończony. W końcu pochodząca z Lombardii rodzina Rezzonico wykupiła go i doprowadziła do ukończenia budowy w 1756 roku. W tym gmachu od 1936 roku mieści się muzeum poświęcone weneckiej sztuce XVIII wieku, które zostało całkowicie odnowione i na nowo otwarte w 2001 roku.

I rzeczywiście jest na co popatrzeć. Monumentalne schody prowadzą do ogromnej sali balowej, z której otwiera się amfilada mniejszych salonów pięknie udekorowanych freskami, między innymi pędzla Giovanniego Battisty Tiepola. W muzeum jest także wystawiona pokaźna kolekcja malarstwa Antonia Canala zwanego Canaletto, Pietra Longhiego i Francesca Guardiego.

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na tamtejszym uniwersytecie. Do Polski przyjechała w 1983 roku. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek: "Dziennik toskański"; "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma pięcioro dzieci i czworo wnucząt. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

HISTORIE FLORENCKIE

KARNAWAŁ

SYNDROM STENDHALA

MOJE MIASTO

NOTATKI Z LETNIEGO PAMIĘTNIKA


komentarzeFacebook