Archwium > Numer 490 (06/2014) > Felietony > DO UMIŁOWANYCH ŚWIĘTYCH

DO UMIŁOWANYCH ŚWIĘTYCH

 

O ile dobrze pamiętam, mój pierwszy kontakt z ideą świętości miał postać frazy: „Synku, do ciebie to trzeba świętej cierpliwości”. Słowa te padały z ust mojej matki w okolicznościach i z częstotliwością, które przemilczę. Niemniej zalążkowa świadomość moralna prowadziła – prócz oczywistego skojarzenia, że podstawowym atrybutem świętości jest cierpliwość – do pierwotnego, intuicyjnego powiązania świętości z ideą, którą teologia określa mianem „heroiczności cnót”. Bo przecież „święta cierpliwość” znaczyło tyle mniej więcej, co cierpliwość ponad ludzkie siły. Nie potrafię ocenić, na ile ta lub podobne frazy kształtują bardzo wczesną świadomość dzieciaków poza śląską prowincją. Niemniej trudno mi się oprzeć wrażeniu, że owo skojarzenie świętości z wyjątkowym, heroicznym moralnie życiem jest czymś, co w świadomości katolików (i być może nie tylko ich) stanowi trwały, stabilny monument. Tym bardziej że święci to przecież ci, których Kościół uroczyście „wynosi na ołtarze” między innymi po tym, jak w wyniku drobiazgowego badania potwierdzona zostanie „heroiczność cnót”. Jednym ze skutków kanonizacyjnej gorączki, którą przeżywaliśmy w ostatnich miesiącach, jest zapewne umocnienie tego skojarzenia.

W tym kontekście nauczanie Soboru Watykańskiego II o „powszechnym powołaniu do świętości” brzmi w zasadzie jak teoria o „powszechnym powołaniu do moralnego heroizmu”. Powołani są wprawdzie wszyscy, ale z góry (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NIE TYLKO PAPIEŻ

FUZEKLE A SPRAWA ZMARTWYCHWSTANIA

O (BRAKU) ZWIĄZKU GOŁĘBIA Z KONTEMPLACJĄ

PRZY BIGLOWANIU KOSZUL

FUSBALORZE


komentarzeFacebook