Archwium > Numer 490 (06/2014) > Felietony > ARESZT TYMCZASOWY

ARESZT TYMCZASOWY

 

W tym roku czerwiec – zwykle letni i lekki – będzie miał charakter rocznicowy, a więc nieco sztywny i ciężki. Mija ćwierćwiecze od uzyskania demokratycznych wolności. Jest więc okazja do narzucania oficjalnych tonów i interpretacji, rozdartych między klęską a triumfem. Obie wersje tego, co nam się przydarzyło po 1989 roku, w języku publicznym są jednoznaczne i niepodważalne, a więc nieprawdziwe. Według jednych dobrnęliśmy do tego jubileuszu z trudem, według innych – przybiegliśmy z prędkością wręcz kosmiczną. Im głośniejsze uroczyste przemówienia i gorzkie riposty, tym mniejsza szansa na wielogłos dający autentyczny obraz tego, co się tu stało i nadal dzieje.

Transformacja – wbrew nazwie o chłodnym, oficjalnym wydźwięku – nie była odległym procesem, toczącym się w sferze paragrafów i terminów politycznych. Była przede wszystkim prozaicznie rozumianą zmianą – namacalną, wręcz dotkliwą, wszechobecną i wszędobylską. Nie ominęła żadnego adresu ani żadnego z nas. Nawet tych, których zatrzymała w przeszłości, nie pozwalając im wsiąść do wehikułu ulepszeń. Jednych zaklinała do pędu, innych paraliżowała. Tych ograbiała z prestiżu i przywilejów, tamtym kładła świat u stóp. Każdy z nas ma własną, mamy ją wszyscy – pamięć transformacji. 25 pięć lat – długo to czy krótko? Dla mnie – właściwie całe zapisane we wspomnieniach życie, a w związku z tym cała niemal prawda, którą znam, całe pojmowanie świata. Wzbogacone dziecięcą pamięcią podwórkowej wspólnoty &ndash (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - pisarka i publicystka, autorka książek "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", "Znaki szczególne" oraz serii bajek o misiu Kazimierzu i nowej opowieści "Pojutrze. O miastach przyszłości". Pisze dla "W drodze", "Przekroju" i "Polityki". Razem z Anną Król i zespołem Fundacji "Kultura nie boli" prowadzi Big Book Cafe i organizuje Big Book Festival. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

GDZIEŚ INDZIEJ

WSZYSTKO, CZEGO SOBIE ŻYCZYSZ

PRAWDOPODOBIEŃSTWO PRZYJAŹNI

NIEUCHWYTNY SMAK

SUBSTANCJA BEZZAPACHOWA


komentarzeFacebook