Archwium > Numer 490 (06/2014) > Felietony > PO CO JEST HISTORIA?

PO CO JEST HISTORIA?

 

Dręczy nas, uwiera, powoduje kłótnie i podziały. Lepiej gdyby jej nie było, a jeśli już musi być, to chociaż ciszej nad tą trumną. Z badań historii nie wynika zwykle nic miłego, często dowiadujemy się, że było gorzej, niż myślimy, nasi bohaterowie mieli wady, a niektórzy w ogóle nie byli bohaterami. Jedni w odpowiedniej chwili potrafili obrócić żagiel do wiatru i ich grzechy poszły w niepamięć, inni szczerze się zmienili i nie chcą wspominać czasów, kiedy błądzili.

Na początku maja do aresztu trafił Gerry Adams, lider północnoirlandzkiej partii Sinn Féin. Adams jest dziś członkiem parlamentu Republiki Irlandii, poważanym i cenionym politykiem. Wcześniej było nieco inaczej. Wielu znanych historyków utrzymuje, że Adams od lat 70. był członkiem dowództwa Irlandzkiej Armii Republikańskiej – on sam zaprzecza, ale brzmi to niewiarygodnie. Ponieważ w Polsce rozpowszechniony jest mit o IRA jako katolickiej organizacji irlandzkich patriotów walczących mężnie z brytyjskim okupantem, to warto przypomnieć, że IRA była w istocie marksistowską organizacja terrorystyczną wysadzającą w powietrze sklepy spożywcze, mordującą listonoszy (urzędników państwa okupacyjnego) i innych rodaków uznawanych za zdrajców narodu. Część mitu głosi, że IRA broniła dyskryminowanych katolików przed protestancką większością prowincji. Katolicy rzeczywiście byli dyskryminowani, ale IRA zabiła więcej katolików niż brytyjska armia. W związku z jednym z takich morderstw został zatrzymany Gerry Adams.


Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Rosiak - ur. 1962, dziennikarz radiowy i prasowy. Przez wiele lat był związany z "Rzeczpospolitą", gdzie publikował w dodatku "Plus Minus". Autor książek: "Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista"; "Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan"; "Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha"; "Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się brexit i inne historie o wyspiarzach". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ODNAJDYWANIE SWOJEGO LOSU

SPONTANICZNIE, CZYLI ZE STRACHU

POMROCZNOŚĆ WAKACYJNA

ANTYKOMUNISTA, AGENT I FILOZOF

BOŻE, CHROŃ KRÓLOWĄ


komentarzeFacebook