ZIMNE OGNIE
"Kertu - miłość jest ślepa", reż. Ilmar Raag, występują: Mait Malmsten, Ursula Ratasepp, Külliki Saldre; Estonia 2013

URSULA RATASEPP W FILMIE KERTU ? MIŁOŚĆ JEST ŚLEPA; FOT. VIVARTO


Szczerze zazdroszczę fotografom, którzy mają oko potrafiące uchwycić na pozór błahe ułamki czasu. Niby zwyczajne zdjęcie, ale kiedy wnikliwie mu się przyjrzeć, pod zewnętrzną warstwą ukrywa się treść nieraz o wiele głośniejsza niż ta zawarta w manifeście, w którym zgodnie z jego naturą wszystko jest podane kawa na ławę.

Kino prezentowane przez estoński film Kertu – miłość jest ślepa to sekwencja takich właśnie fotografii: niby nic, a w środku aż kipi od emocji, które czasem trudno wyrazić.

Rzadko możemy oglądać filmy naszych nadbałtyckich sąsiadów. Produkcja z Estonii – kraju, którego liczba ludności jest mniejsza od populacji naszej stolicy – może pociągać swoistą egzotyką. Niby blisko, a jednak język i kultura już bardzo dalekie od naszego słowiańskiego podwórka. Dlatego bardzo byłem ciekawy, jak tam opowiada się o miłości. Czy tak samo, jak wszędzie? Czy wszystko jest do przewidzenia od początku? Wiadomo, że serca ludzi nie różnią się zbytnio od siebie. Czujemy i przeżywamy bardzo podobnie. Pewnie dlatego w ogóle możemy się porozumiewać. Dzięki temu podobieństwu rozumiemy, o czym mówią wiersze, obrazy i filmy, i w ten sposób odczytujemy komunikaty twórców. Dlatego historia Kertu i Villu wciąga i porusza, jest jeszcze jedną opowieścią o miłości.

Tytułowa bohaterka jest zamkniętą w swoim świecie trzydziestoletnią kobietą. Należałoby raczej napisać dziewczyną – tak wygląda ona, jej pokój, tak też jest traktowana przez otoczenie: jak dziecko. Villu to miejscowy hulaka. Nikt o nim nie ma dobrego zdania, z nim samym na cz (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Wojciech Dudzik OP - ur. 1981, dominikanin. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SKRAJNOŚCI

JAWA I SEN

DONOŚNE WOŁANIE

Dobre kazanie

CHLEB, RYBA I JAJKO


komentarzeFacebook