MIT GAUGUINA

Bywa, że patrzymy na swoje życie i wydaje się, iż miejsce, w którym jesteśmy dzisiaj, to suma złych wyborów. Polaryzujemy rzeczywistość na wszystko i nic. Towarzyszy nam poczucie utraconej kontroli i braku kierunku. Marzymy o przycisku, który zresetuje przeszłość i pozwoli zacząć od nowa.

Żyjemy w specyficznych czasach. Osaczeni kulturą sukcesu i posiadania z nutą zazdrości patrzymy na tych, którzy odważyli się na życiową rewolucję. Ludzie gotowi na radykalną zmianę budzą powszechne zainteresowanie. Obserwujemy ich i rezonują w nas własne, uśpione pragnienia.

Paradoksalnie w okres życia, w którym dokonujemy najważniejszych wyborów, wchodzimy z największym deficytem wolności. Jesteśmy obciążeni oczekiwaniami rodziców, presją kulturową, dominującym modelem życia. Echem odbijają się opinie innych, bo na tym etapie określają nas bardziej niż świadomość siebie. Stan posiadania determinuje z trudem budowaną niezależność, więc pracy poświęcamy więcej uwagi, niż na to rzeczywiście zasługuje.

Świat przyspiesza. W konsekwencji wewnętrznie nieukształtowani przyjmujemy rolę ludzi dorosłych. Dodatkowo towarzyszy nam charakterystyczne poczucie mocy sprawczej i przekonanie o własnej nieomylności. Popełniamy błędy.

W pewnym momencie – czasem dzieje się to szybciej, czasem wolniej – budzimy się z odkryciem, że wolność nie jest absolutna ani z góry nadana. Jest raczej efektem trudnego dojrzewania i weryfikacji wcześniejszych wyborów. Bywa, że to kryzys wieku średniego, często schyłek życia, najczęściej efekt splotu różnych wydarzeń.

To właśnie w tym miejscu łatwo o p (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Konrad Kruczkowski - ur. 1986, związany z branżą reklamową, bloger na haloziemia.pl, laureat Bloga Roku 2013, ojciec, mąż, mieszka pod Krakowem. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ŚWIĘCI ZNIECHĘCENI

PUSTY TALERZ I BARYŁKA PO MIODZIE

BEZ PYTAŃ, BEZ WĄTPLIWOŚCI

STWORZON Z KRAINY BUCZĄCYCH WIATRAKÓW

O OBECNOŚCI TU I TERAZ


komentarzeFacebook