Archwium > Numer 491 (07/2014) > Felietony > SPORTY EKSTREMALNE

SPORTY EKSTREMALNE

Felieton na otwarcie wakacji powinien chyba być lekki, łatwy i przyjemny. Kiedy ta myśl dotarła do mojej świadomości, wpadłem w rozterkę graniczącą z paniką. No bo znajdź tu, człowieku, temat, by, cytując klasyka, „nie był miałki”! Na szczęście blisko centrum Katowic mieści się lotnisko – kościelnie kojarzone ze spotkania Śląska z Janem Pawłem II w 1983 roku, a niekościelnie choćby z OFF Festivalem. Mnie się kojarzy także z rykiem silników samolotów akrobacyjnych, które „wlatają na moje niebo”. I to właśnie skojarzenie naprowadziło mnie na wątek sportów ekstremalnych.

Nie wiem, czy podzielają państwo moje wrażenie, ale chyba mamy na nie modę. Biegacze wydłużają dystans – maratoński już, zdaje się, nie wystarcza. Chodzenie po górach zamienia się w bieganie po nich. Zresztą – co tam bieganie. W ubiegłym roku spotkałem trzech Hiszpanów pnących się z rowerami na Piz Umbrail (ponad 3000 m), z wyraźnym zamiarem zjechania zeń (i to po stromej stronie góry).

Proszę się nie obawiać – nie zamierzam rozważać moralnego aspektu tych wycieczek dotyczącego granic bezpieczeństwa. Także dlatego, że mam tu pewnie obniżoną wrażliwość: na śląskiej prowincji mentalność ukształtowana została przez zawody na co dzień dostarczające takiej dawki adrenaliny, że granica tolerancji musiała się przesunąć… Ciekawi mnie natomiast co innego. Czy i – w wypadku pozytywnej odpowiedzi – w jaki sposób ten rodzaj potrzeby ekstremalnych przeżyć ujawnia się w szeroko pojętym życiu religijnym.

Jasne: żeby to rzetelnie zbadać, potrzebne by były porządnie zaprojektow (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ZA BAJTLA

FUSBALORZE

PATRZĄC NA LWY

PIERONA!

PRZY BIGLOWANIU KOSZUL


komentarzeFacebook