DYPLOM

Niedawno wróciłam po długoletniej przerwie do odmawiania brewiarza. Modlitwa godzin wyznacza rytm mego dnia od rana do wieczora: jutrznia, modlitwa w ciągu dnia, nieszpory, kompleta. Czas nabiera innego znaczenia, staje się pełniejszy. Modlitwa porządkuje także pracę, która jest mniej chaotyczna, mniej się rozpraszam. Muszę oczywiście jeszcze nad tym popracować, bo złe nawyki (długie pogaduszki przez telefon, zaglądanie co pięć minut do internetu, parzenie kolejnej kawy) trudno od razu wykorzenić. Czuję jednak, że jestem na dobrej drodze.

***

25-lecie wolności świętowaliśmy z mężem w Ticino, włoskojęzycznym kantonie Konfederacji Szwajcarskiej. Powodem podróży była obrona projektu dyplomowego naszego syna Zygmunta, który ukończył właśnie Accademia di Architettura w miejscowości Mendrisio.

Akademia została stworzona w 1996 roku przez światowej sławy architektów, takich jak Mario Botta czy Aurelio Galfetti. Właśnie Galfetti, przypominający z wyglądu starego lwa, był jednym z członków komisji egzaminacyjnej. Prezentacja i dyskusja nad projektem poszły bardzo dobrze, kandydat zmęczony, ale zadowolony, rodzice dumni, wszystko w porządku.

***

Mendrisio jest niewielkim miasteczkiem u stóp Monte Generoso (dosłownie Hojna Góra) z ładną starówką i kilkoma ciekawymi nowoczesnymi budynkami. Typowe dla tych okolic są małe restauracje znane jako „grotti”. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że zostały niegdyś wykute lub wygrzebane w zboczach gór. Początkowo służyły do przechowywania wina i ser&o (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie we Florencji. Przyjechała do Polski w 1983 roku. Autorka książek: "Dziennik toskański", "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma czwórkę dzieci. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SKRZYDŁA ANIOŁA

SMAKOWANIE ŚWIĘTA

Z RONDLEM NA GŁOWIE

ROZPACZ I NADZIEJA

TYLKO BEZ PANIKI!


komentarzeFacebook