Archwium > Numer 492 (08/2014) > Felietony > BEZ PYTAŃ, BEZ WĄTPLIWOŚCI

BEZ PYTAŃ, BEZ WĄTPLIWOŚCI

Nie umiemy ze sobą rozmawiać. Używamy języka oskarżeń: bez pytań, bez wątpliwości. Nie wierzymy w dobre intencje drugiej strony. Wiemy lepiej i zawsze z góry. Przestrzeń publiczną dzieli narastający konflikt. W rezultacie – chcąc zyskać – tracimy wszyscy.

Wokół spraw, które wymagają szczególnego spokoju i wrażliwości, zbudowaliśmy narrację konfliktu. Profesor Bogdan Chazan i delikatna kwestia klauzuli sumienia. Wcześniej Kaja Godek i troska o dzieci jeszcze nienarodzone, ale już niepełnosprawne. Wiele innych, o mniejszej wadze gatunkowej, ale równie trudnych emocji.

Emocji, w których zapominamy o czymś niezwykle ważnym, co wydaje się fundamentem relacji budowanych w rzeczywistości bliskiej Boga. O tym mianowicie, że człowiek jest dobry, a grzech to ułomność, choroba duszy. W końcu nie potrzebują lekarza ci, którzy mają się dobrze. W tej perspektywie łatwiej o dystans do sporu. Ten z kolei pozwala zobaczyć, że nie tylko podmiot dyskusji stanowi o jej sile, ale też nasze własne wewnętrzne deficyty, umiejętności dyskusji i kultura sporu. Żyjemy w kręgu cywilizacyjnym i w czasie, który determinował nasze braki. Możliwość wyboru i dobrych różnic to wartości, których wciąż się uczymy. Zbyt długo tkwiliśmy w żelaznym, jasnym podziale na dobrych i złych. Bez możliwości rozwoju, bo ten zagrażał systemowemu status quo. Dodatkowo, w szarej rzeczywistości nauczyliśmy się, że alkohol jest znakomitym antydepresantem, potęgującym liczbę społecznych problemów; 25 lat wolności to zbyt mało, by te traumy przestały grać w nas smutnym echem. Jedna z tych zmor to poczucie wart (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Konrad Kruczkowski - ur. 1986, związany z branżą reklamową, bloger na haloziemia.pl, laureat Bloga Roku 2013, ojciec, mąż, mieszka pod Krakowem. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

STWORZON Z KRAINY BUCZĄCYCH WIATRAKÓW

DWIE LEKCJE

TYSIĄCE NAWRÓCEŃ CODZIENNOŚCI

MIT GAUGUINA

DEFICYT DOJRZAŁOŚCI


komentarzeFacebook